Międzyszkolne spotkania integracyjne.

Spotkania integracyjne mają na celu lepsze poznanie się, poczucie się częścią jednej społeczności. Pomysł organizowania tego typu spotkań dla uczniów Szkoły Podstawowej nr1 w Pstrągowej i Szkoły Podstawowej im. kard. Stefana Wyszyńskiego w Czudcu narodził się w ubiegłym roku szkolnym. W tym roku szkolnym już po raz drugi uczniowie mogli gościć w swoich szkołach koleżanki i kolegów z zaprzyjaźnionych szkół.

11 marca 2016 roku uczniowie klasy V b razem ze swoją wychowawczynią- panią Elżbietą Lalik oraz panią dyrektor Lidią Pasternak odwiedzili Szkołę Podstawową w Pstrągowej. Uczniowie obu szkół mieli możliwość poznać się w czasie zajęć, które poprowadziła pani pedagog Marta Środoń. Następnie wspólnie uczestniczyli w zajęciach z matematyki, języka angielskiego i techniki. Zajęcia te poprowadzili kolejno: pan Sławomir Szela, pani Agata Rąpała i pan Bogdan Teper. W czasie zajęć, które były dostosowane do większej liczby uczniów, dzieci pracowały w grupach i wspólnie rozwiązywały rozmaite zadania. Na lekcji matematyki zajmowali się figurami przestrzennymi, na języku angielskim utrwalali słownictwo nazywające części ciała, a w czasie zajęć techniki wykonywali rzuty prostopadłe.

Kolejne spotkanie odbyło się 15 kwietnia 2016 roku w Szkole Podstawowej w Czudcu. Wówczas to uczniowie klasy V z Pstrągowej przybyli do Czudca pod opieką pani pedagog Marty Środoń i pana Sławomira Szeli. Tutaj zajęcia integracyjne poprowadziła pani Beata Szela. Ona też wraz z przedstawicielami Samorządu Szkolnego pokazała gościom szkołę. Następnie uczniowie wzięli udział w lekcji historii, którą poprowadziła pani Magdalena Prucnal. W czasie zajęć nauczycielka przekazała im informacje dotyczące różnych źródeł historycznych. Uczniowie podziwiali zgromadzone w sali historycznej ciekawe eksponaty. Każdy mógł także dotknąć lub przymierzyć niektóre z nich. Kolejną lekcję, a była nią przyroda, poprowadziła pani Halina Masełek. W czasie tych zajęć uczniowie przeprowadzali doświadczenia, które miały na celu znalezienie skrobi w produktach spożywczych. Po zakończeniu tych zajęć uczniowie z obu szkół, pod opieką swoich nauczycieli, udali się do Kościoła p.w. Świętej Trójcy w Czudcu. Tutaj czekał już na nich ksiądz proboszcz Antoni Kocoł, który w ciekawy sposób przybliżył im historię tego miejsca oraz oprowadził po podziemiach. Na koniec zaprosił uczniów do obejrzenia sprzętu rolniczego w powstającym obok plebanii muzeum. Był to ostatni punkt programu tego dnia. Uczniowie zadowoleni i pełni wrażeń wrócili do swoich szkół.

Wszyscy zgodnie stwierdzili, że takie spotkania należy kontynuować, a więc do zobaczenia w przyszłym roku szkolnym.