Różności...

1. Noc bibliotek w Czudcu.

Ponad 1000 bibliotek w całej Polsce wzięło udział w II edycji tej ogólnopolskiej akcji, promującej biblioteki i czytelnictwo. W tym zaszczytnym gronie znalazły się również biblioteki z Czudca: Gminna Biblioteka Publiczna i Biblioteka Szkoły Podstawowej im. kard. Stefana Wyszyńskiego.

O godz. 18.00 dnia 3 czerwca 2016 r. korowód dzieci w przebraniach ich ulubionych bohaterów literackich wyruszył ze Szkoły Podstawowej. A wiodła ów korowód ni mniej, ni więcej tylko sama Wielka Czarownica Elżbieta Rzemień w towarzystwie Małej Czarownicy Nikoli.

Przed budynkiem Biblioteki Publicznej już czekały na dzieci postaci wyglądające tak, jakby przed chwilą wyszły z „Baśni tysiąca i jednej nocy”: Szeherezada Halina Zaręba, piratka Krystyna Cisło i księżniczka Aneta.

Najpierw Wielka Czarownica, w nastrojowej atmosferze przy latarkach i świecach, przeczytała głośno fragment książki Kaliny Jerzykowskiej „Opowiadania z dreszczykiem”. Na szczęście uczestnicy nie okazali się tchórzami i dzielnie towarzyszyli bohaterom w wyprawie na cmentarz.

Później odbyła się zabawa, polegająca na wyciąganiu z wielkiej skrzyni i odgadywaniu rzeczy charakterystycznych dla tytułów znanych książek i wierszy. Czego tam nie było! But kota w butach! Lampa Alladyna! Papuga doktora Dolittle! Z tymi zadaniami młodzi czytelnicy też poradzili sobie doskonale.

Kolejna zabawa wymagała nie lada wiedzy i umiejętności aktorskich. Bo trzeba było za pomocą pantomimy pokazać różne zwierzęta tak, aby pozostali uczestnicy odgadli, o jakie zwierzę chodzi. Czy łatwo jest pokazać owcę albo osła?

Wreszcie „Lokomotywa” pana Tuwima zabrała wszystkich w podróż po zakątkach biblioteki. Dzieci miały okazję zobaczyć wszystkie pomieszczenia biblioteki, łącznie z Izbą Pamięci i Izbą Regionalną. Chłopcy nie mogli oderwać wzroku od pistoletów, a dziewczyny fotografowały się z żołnierzami (manekinami) w mundurach.

Ostatnim punktem programu była projekcja filmu „Magiczne drzewo”, ekranizacji pierwszej części, cieszącej się wśród uczniów ogromną popularnością, serii książek Andrzeja Maleszki. W tym czasie księżniczka Aneta za pomocą farb przemieniała twarze chętnych uczniów w bohaterów z książek.

Noc w bibliotece zakończyła się konkursem na najlepsze przebranie. W kategorii klas młodszych najwięcej głosów zdobyli: Mała Czarownica Nikola, Superman Radek Magnucki i smok Tabaluga, czyli Szymek Zaręba. W drugiej kategorii wygrały siostry: Madzia i Jadzia Gąsior, czyli Kot w butach i sympatyczna bohaterka książek Astrid Lindgren- Pippi Pończoszanka. Trzecie miejsce zajął Bartek Zaręba w przebraniu muszkietera.

Podczas tego spotkania uczestnicy oprócz strawy duchowej otrzymali poczęstunek i upominki. Zabawa zakończyła się po godzinie 20.00. Wszyscy świetnie się bawili. Uczniowie klasy IV A: Filip Maźnicki i Miłosz Bober stwierdzili, że było super i na pewno wezmą udział w „Nocy bibliotek” w następnym roku. Nie pozostaje więc nic innego, jak kontynuować rozpoczętą tradycję.

Andrzeja Soja

Beata Szela

2. Wycieczka klas szóstych do Krakowa i Częstochowy - 07.06.216 r.

3. Dzień Mamy i Taty w klasie IIc i Ib.


  • Banner
  • Banner
  • Banner
  • Banner