Zielona Szkoła 2015.

Morska opowieść,

czyli wspomnienia uczestnika

zielonej szkoły w Kołobrzegu

„Gdy widzę taką młodzież, myślę, że nie wszystko jeszcze stracone. Dziękuję wam, kochani, jesteście wspaniali! Dziękuję waszym nauczycielom”. Tymi słowami pochwaliła uczestników zielonej szkoły przebywająca w ośrodku Poznanianka starsza pani, gość hotelowy.

Uczniowie klas szóstych ze Szkoły Podstawowej w Czudcu wraz z opiekunami udali się w tę daleką podróż autokarem. Rankiem 4 listopada dotarli na miejsce. Nie było czasu na spanie, od razu pyszne śniadanie (szwedzki stół) i od tego momentu rozpoczęła się wielka przygoda z morzem. Codzienne spacery brzegiem morza, przodem, tyłem (kiedy wiał silny wiatr), po piasku, po falach (im więcej zamoczonych butów, tym weselej). Zabawy na plaży, biegi, gra w piłkę nożną, w siatkówkę, budowanie zamków z piasku. Rejs statkiem „Pirat”, szkoda tylko, że morze było wyjątkowo spokojne. Wycieczki po Kołobrzegu, oglądanie dwustuletniego dębu, zbieranie orzechów kaukaskich, picie wody ze źródełka miłości, z ukradkowym spojrzeniem na sympatię. Wyjście na latarnię morską i oglądanie wszystkiego z innej perspektywy. Wędrówki po molo, po portach: rybackim i jachtowym, po straganach z pamiątkami.

Każdy dzień przynosił nowe atrakcje i wrażenia. W niedzielę całodniowa wycieczka do Świnoujścia. A podczas niej zwiedzanie Gabinetu Figur Woskowych w Międzyzdrojach. Każdy znalazł tu kogoś, z kim chciał sobie zrobić zdjęcie, np. z Barakiem Obamą. Spacer po najdłuższym molo, było na co patrzeć, bo właśnie trwał sztorm i spienione fale z hukiem rozbijały się o betonowe słupy. W Alei Gwiazd można się było poczuć jak na czerwonym dywanie podczas gali rozdania Oskarów. Kogo tam nie było! Kożuchowska, Linda, Przybylska. Następnie rejs promem z wyspy Wolin na wyspę Uznam, zwiedzanie Muzeum Rybołówstwa Morskiego, wędrówka na wzgórze Zielonka z pięknym widokiem na rozlewiska rzeki Świny oraz podziwianie Jeziora Turkusowego.

Potem był wyjazd do wspaniałych Ogrodów Hortulus, położonych w miejscowości Dobrzyca. Kilka hektarów ziemi, które zachwycają bogactwem roślin i niezwykłą aranżacją. Ogrody w stylu francuskim, japońskim, angielskim, ogrody tematyczne i ogromny labirynt, w którym można biegać, krzyczeć, zgubić się i odnaleźć z pomocą kolegów i koleżanek, stojących na wysokiej wieży widokowej. To znów wizyta w Skansenie chleba w Ustroniu Morskim. Piękna opowieść o chlebie, połączona z degustacją wypieków. Samodzielne wyrabianie ciasta, lepienie bułeczek, mielenie zboża w żarnach. Dużo cennych wiadomości i wesołej zabawy.

Były też kąpiele w basenie solankowym (o niezwykłych właściwościach zdrowotnych), budzące grozę filmy w kinie 8 D, wychodzenie na ściankę wspinaczkową, zwiedzanie Oceanarium i Muzeum Oręża Polskiego, przejażdżka „ciuchcią” po Kołobrzegu z panem przewodnikiem, tym samym od lat, wspaniałym panem Lewandowskim. Wieczorami udział we Mszy Świętej w gotyckiej konkatedrze pod wezwaniem Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny. Ani chwili na nudę.

Zajęcia edukacyjne odbywały się w hotelu i w terenie. Nie trzeba było książek, żeby uczniowie nauczyli się o nowej krainie geograficznej - Pomorzu. Poznali historię Kołobrzegu, nierozerwalnie związaną z dziejami państwa polskiego. Wykorzystali swoją znajomość języka niemieckiego w rozmowach z gośćmi hotelowymi, w większości  Niemcami. Uczestniczyli w lekcji „Savoir- vivre”, przeprowadzonej specjalnie dla nich w hotelu Centrum. Uczyli się redagować sprawozdanie z wycieczki, dziennik z pobytu w Kołobrzegu, kartkę pocztową do rodziny, znajomych.

Pobyt dziecka na zielonej szkole to niemały wydatek dla rodziców, ale bezcenny dar dla ich dziecka. To okazja do nabierania samodzielności, nawiązywania bliższych kontaktów z rówieśnikami, korzystania z walorów zdrowotnych i turystycznych okolicy, uczenia się kultury zachowania w nowych miejscach i sytuacjach. Pobyt na zielonej szkole nie zakłóca też nauki, a wręcz przeciwnie - realizowane tematy są lepiej zrozumiałe, ponieważ wiedza zdobywana jest poprzez obserwację i doświadczenie, z udziałem innych osób, nie tylko nauczycieli.