Biblioteka szkolna – mgr Andrzeja Soja

wydarzenia w roku szkolnym 2016/2017

 

-----------------------------------------------------------------------

 

Konkursy w bibliotece

W marcu rozbiła się w bibliotece bania z konkursami. Uczennice kl. III b Patrycja Czarnik i Kinga Jurasz przygotowały i przeprowadziły konkurs plastyczno- literacki „Mój ulubiony książkowy bohater”, a uczeń kl. V a Filip Maźnicki zorganizował „Konkurs paleontologiczny”. Przedstawiamy pomysłowych organizatorów i szczęśliwych zwycięzców. 

 

Pożegnanie z Pomponem

4 kwietnia odbyły się ostatnie zajęcia świetlicowe z lekturą Joanny Olech „Pompon”. Od października co tydzień we czwartek dzieci z grupy świetlicowej pani Teresy Mikuszewskiej Tomoń przychodziły do biblioteki, by posłuchać czytania fragmentów książki „Pompon wszystko naraz”, zawierającej trzy części przygód Pompona i jego rodziny, w sumie 480 stron. Na pożegnanie dzieci wykonały prace plastyczne, przedstawiające sympatycznego smoka .Prace uświetniły wystrój biblioteki.

 

Klub Ratowników Zwierząt

Uczennice kl. IV b zorganizowały zbiórkę rzeczy dla schroniska „Kundelek” w Rzeszowie. W bibliotece pojawiła się gazetka z odpowiednimi informacjami oraz wystawka książek z serii „Klub Ratowników Zwierząt”, które stały się inspiracją do powstania szkolnego klubu pomocy zwierzętom.

 

Akcja „Operacja”

Biblioteka zgłosiła swój udział w akcji „Operacja”, zorganizowanej przez wydawnictwo „Media Rodzina”. Dzięki temu udziałowi otrzymaliśmy darmowy pakiet, a w nim jedną z książek z detektywistycznej serii „Operacja” pt. „Operacja posąg” oraz kilka innych pozycji czytelniczych. W bibliotece powstało „Biuro detektywistyczne”, które zajmuje się czytaniem dostępnych książek detektywistycznych, odpowiadaniem na pytania i zbieraniem punktów. Każdy uczeń, który zdobędzie odpowiednią ilość punktów, otrzyma legitymację detektywa. Zainteresowanie jest duże, skrzynka z odpowiedziami się zapełnia. Konkurs trwa do końca maja.

 

Dzień Książki

Z okazji Dnia Książki (23 kwietnia) w bibliotece został zorganizowany kiermasz książek wydawnictwa „Foksal”. Uczniowie mogli zakupić w promocyjnych cenach ciekawe i pięknie wydane książki. Chętnych nie brakowało, bo jak mówi jedna z wielu złotych myśli o książce „Temu, kto lubi książki nigdy nie zabraknie wiernego przyjaciela”.

 

-----------------------------------------------------------------------

 

Dzień Kobiet w bibliotece

8 marca do biblioteki zostały zaproszone tylko dziewczynki. W odświętnie przygotowanym na tę okazję pomieszczeniu bibliotecznym odbywały się spotkania z kobietami: panią dyr. Lidią Pasternak, panią pedagog Beatą Szelą oraz panią stażystką Katarzyną Opalińską.

Do biblioteki przybyły również sławne kobiety z dziedziny nauki, pisarki, podróżniczki: Maria Skłodowska – Curie, Maria Konopnicka, Lucy Maud Montgomery, Astrid Lindgren, Małgorzata Musierowicz, Martyna Wojciechowska, Nela, Katarzyna Majgier. W ich role doskonale wcieliły się uczennice kl. V a: Wiktoria Stachura, Magdalena Gąsior, Julia Moskwa, Julia Aleksandra Moskwa, Zuzanna Drozd, Wiktoria Myśliwiec, Katarzyna Kawa i Dorota Środoń.

Dzień Kobiet w bibliotece był miłą okazją do świętowania, ale też kolejną akcją promującą książki i czytelnictwo.

 

    

 

   

 

     

 

-----------------------------------------------------------------------

Konkurs biblioteczny

Uczennice kl. IV b, należące do Klubu Miłośników Książek i Klubu Ratowników Zwierząt - Sylwia Sanecka, Izabela Siuta i Oliwia Jacek – zorganizowały konkurs na pracę plastyczną „Moje ulubione zwierzątko”. Do biblioteki wpłynęło ponad 20 prac, z których jury wybrało najpiękniejsze i wytypowało zwycięzców:

I miejsce – Kinga Stanuch

II miejsce – Karolina Beluch

III miejsce – Kinga Matuszewska

Wyróżnienie – Kacper Lepak

Nagroda specjalna – Faustyna Brzostowska

Gratulujemy organizatorom i zwycięzcom!

   

-----------------------------------------------------------------------

 
Dzień Języka Ojczystego  

21 luty jest Dniem Języka Ojczystego. Z tej okazji nad wejściem do biblioteki zawisł transparent z tą informacją oraz słowami wybitnego pisarza i pedagoga Janusza Korczaka.

Odbyły się też zajęcia biblioteczne z kl. II a, II b, II c, III b, VI a, poświęcone poprawnemu wypowiadaniu się w mowie i piśmie. Bibliotekarka zwróciła uwagę na najczęściej popełniane błędy językowe. Zachęciła uczniów do korzystania ze słowników: języka polskiego, poprawnej polszczyzny, ortograficznego. Udzieliła uczniom kilku porad, np.

Wypowiadaj się całymi zdaniami.

Używaj bogatego słownictwa, np. zamiast nadużywać przymiotnika „fajna” (książka), zastosuj przymiotniki o podobnym znaczeniu: piękna, wspaniała, niesamowita, fantastyczna, urocza, atrakcyjna, ciekawa, interesująca, pasjonująca itp.

Nie używaj wulgaryzmów!

-----------------------------------------------------------------------

Randka w ciemno z książką, czyli walentynki w bibliotece szkolnej

Na 14 lutego została zaplanowana w bibliotece akcja „ Randka w ciemno z książką. Uczniowie zostali o niej poinformowani podczas lekcji bibliotecznych i za pomocą plakatu. Kilka dni wcześniej bibliotekarka wraz z uczniami należącymi do Klubu Miłośników Książek rozpoczęła pakowanie ciekawych książek w kolorowe papiery. Takie „prezenciki” przewiązane wstążką, z napisem „Randka w ciemno z książką” wypożyczali uczniowie podczas walentynek. Zainteresowanie uczniów było ogromne, kolejki w bibliotece taaaaaaakie długie i szczęście tych, którym udało się wypożyczyć książkę niespodziankę, taaaaaaaakie wielkie. Bo ,niestety, mimo zapakowanych 120 książek, nie dla wszystkich chętnych wystarczyło.

Ta akcja po raz kolejny pokazała, że jeśli się dzieci odpowiednio zachęci do czytania, to będą wypożyczać i czytać. A to już dobry początek na żmudnej drodze kształtowania nawyków czytelniczych oraz ustawicznej edukacji.

   
   
   
  

-----------------------------------------------------------------------

Polecamy

W bibliotece pojawił się „nowy” (choć całkiem stary) regał z napisem: Polecamy. Uczniowie z Klubu Miłośników Książek (i nie tylko oni) ustawiają na regale książki, które przeczytali i chcieliby polecić innym jako warte przeczytania. Dzieci chętnie korzystają z podpowiedzi innych i książki z regału bardzo szybko znikają.

 

-----------------------------------------------------------------------

Najlepsi z Kubusia Puchatka

18 stycznia jest świętem jednego z najpopularniejszych wśród dzieci misiów, Kubusia Puchatka. Z tej okazji w kl. III a odbył się konkurs ze znajomości lektury „Kubuś Puchatek”. Największą wiedzą wykazali się :

I miejsce ex aequo- Jakub Bożek i Radosław Magnucki

II miejsce – Amelia Dąbrowiecka

III miejsce – Karolina Beluch

Zwycięzcy zostali nagrodzeni dyplomami i książkami.

-----------------------------------------------------------------------

Konkurs „Świerszczyka”

W szkole prenumerowane jest czasopismo „Świerszczyk”. W grudniu uczniowie klas młodszych wzięli udział w konkursie na pracę plastyczną pt. „Zimowe zabawy”. Do biblioteki zostało złożonych około 20 prac, których skany powędrowały do redakcji „Świerszczyka”, a same prace można było podziwiać na wystawce w bibliotece.

  

-----------------------------------------------------------------------

Z Sienkiewiczem przez karty powieści

Rok 2016 był Rokiem Henryka Sienkiewicza. Z tej okazji zostały zorganizowane imprezy szkolne, nawiązujące do twórczości pisarza: Narodowe Czytanie, konkurs wiedzy o życiu i twórczości Henryka Sienkiewicza.

Uczniowie wzięli udział w dwóch konkursach, poświęconych pisarzowi. Uczennica kl. IV a Kamila Kucharzyk pod opieką wychowawczyni, pani Justyny Trzeciak wykonała piękną rzeźbę Janka Muzykanta (bohatera noweli „Janko Muzykant”) i otrzymała nagrodę w konkursie organizowanym przez Zespół Szkół w Nienadówce. Kilku uczniów wykonało pocztówki do Henryka Sienkiewicza na konkurs, którego organizatorem jest Muzeum Henryka Sienkiewicza w Woli Okrzejskiej (wyniki jeszcze nieznane).

Na zakończenie roku Henryka Sienkiewicza (15 grudnia) pani Elżbieta Lalik z kl. VI b przygotowała barwne i ciekawe przedstawienie „Z Sienkiewiczem przez karty powieści”. Uczniowie przebrali się za bohaterów znanych powieści Henryka Sienkiewicza. Kogo tam nie było! Staś Tarkowski i Nel Rawlison, Michał Wołodyjowski i Andrzej Kmicic, Neron, Ligia i Winicjusz, Danusia Jurandówna i Zbyszko z Bogdańca, król Władysław Jagiełło i Krzyżacy. Zebranych zaszczycił swoją obecnością nawet sam pisarz Henryk Sienkiewicz. Zresztą zobaczcie sami.

 
    

    

    
  

-----------------------------------------------------------------------

 

Mikołajkowo i reniferowo

6 grudnia do biblioteki zawitały Mikołaje i ich renifery. Myślicie, że rozdawali prezenty? Nic bardziej mylnego. Oni po prostu przyszli, by pomóc i w ciszy poczytać książki. Co czytali, zobaczcie sami.

 

-----------------------------------------------------------------------

Andrzejki w bibliotece

30 listopada w dzień św. Andrzeja w bibliotece odbyło się tradycyjne wróżenie z wosku. Zainteresowanie uczniów było wielkie, bo przecież można było poznać swoją przyszłość. Jedni dowiedzieli się, że dostaną szóstkę, inni, że samochód albo psa, ale najwięcej było woskowych książek. Jaki z tego wynika wniosek? Wszyscy w najbliższej przyszłości będą duuuuuużo czytać. Wspaniale!

   

-----------------------------------------------------------------------

25 listopada- Światowy Dzień Pluszowego Misia

 

W tym dniu odbyły się lekcje biblioteczne z udziałem kilku klas nauczania początkowego oraz zajęcia świetlicowe. W programie zajęć znalazły się następujące konkursy i zabawy:

 

1.Prezentacja przyniesionych misiów.

2.Gimnastyka z misiem.

3.Opowieść bibliotekarki o historii powstania pluszowego misia.

4.Chodzenie po linie z misiem na rękach.

5.Konkurs „Rysuję misia z zawiązanymi oczami”.

6.Konkurs wiedzy o misiach.

7.Czytanie fragmentów książek o misiu Bartku i misiu Uszatku.

8.Zawody w wyjadaniu miodku.

9.Zabawa „Stary niedźwiedź mocno śpi”.

Podczas takich zajęć szybko i wesoło upłynął czas, co widać na załączonych zdjęciach.

 

   

 

   

 

   

-----------------------------------------------------------------------

Spotkanie z artystą

27 października odbyło się spotkanie uczniów naszej szkoły z artystą, panem Wojciechem Ulmanem. Artysta to twórca rzeczy pięknych, dzieł sztuki. Takim człowiekiem jest pan Wojciech Ulman- pisarz, malarz, fotograf. Artysta prezentował uczniom swoje dzieła, opowiadał o procesie twórczym, recytował fragmenty swoich utworów (Lokomotywa, Smok rzeszowski, Dziadek Franek, Moje zwierzęta). Uczniowie wzięli udział w scence, pochodzącej z utworu Ufoludki oraz w quizie ze znajomości zwierząt. Najlepsi otrzymali nagrody książkowe. Spotkanie upłynęło w miłej atmosferze i zakończyło się zakupem zdjęć artysty i książek z jego autografem. Za zebrane pieniądze pan Wojciech Ulman podarował bibliotece swoje książki.

   
   
   
  

-----------------------------------------------------------------------

 

Październik jest Międzynarodowym Miesiącem Bibliotek Szkolnych. W naszej bibliotece rozpoczęliśmy ten miesiąc Tygodniem życzliwości.

-----------------------------------------------------------------------

Sleevface

Sleevface to forma promocji książek znanej pisarki Małgorzaty Musierowicz. W sesji zdjęciowej wzięły udział uczennice należące do Klubu Miłośników Książek.

    
  

     -----------------------------------------------------------------------

Narodowe Czytanie w Szkole Podstawowej w Czudcu

Narodowe Czytanie odbyło się 3 września 2016 r. w ponad 2200 miejscach w całej Polsce. W tym roku Polacy czytali „Quo vadis” Henryka Sienkiewicza.

W naszej szkole Narodowe Czytanie miało miejsce 15 września 2016 r. Do udziału w inicjatywie zostali zaproszeni: pani dyr. Lidia Pasternak, nauczyciele i uczniowie klas IV-VI.

W klimat czytania wprowadziła nauczycielka historii, pani Justyna Trzeciak, która przedstawiła tło historyczne powieści „Quo vadis”. Szczególną uwagę zwróciła na okrutne rządy cesarza Nerona oraz prześladowanie chrześcijan w starożytnym Rzymie.

Następnie uczniowie mieli okazję wysłuchać wzruszającego fragmentu powieści o uratowaniu Ligii przez Ursusa. Lektorami były panie: Justyna Stachura, Elżbieta Lalik, Natalia Szela.

Najwięcej emocji wzbudził turniej wiedzy o życiu i twórczości Henryka Sienkiewicza. Rywalizowały 3 drużyny z klas: IVa, IVb i Vc. Największą wiedzą wykazały się uczennice z kl. IVa: Faustyna Brzostowska, Julia Dudek i Martyna Koczela. Wszyscy uczestnicy otrzymali pamiątkowe dyplomy, a zwyciężczyniom pani dyrektor Lidia Pasternak wręczyła również nagrody książkowe.

Na zakończenie bibliotekarka szkolna przedstawiła prezentację „Z wizytą w Oblęgorku”, podczas której podzieliła się wrażeniami z pobytu w Muzeum Henryka Sienkiewicza w Oblęgorku.

Impreza okazała się udanym przedsięwzięciem. Na pamiątkę pozostały zdjęcia, wykonane przez panią pedagog Beatę Szelę.

 

   
  
 

-----------------------------------------------------------------------

Książkobranie

12 października odbyła się w naszej szkole akcja
"Książkobranie". Z tej okazji większość uczniów przyniosła
z domu do szkoły książki, często swoje ulubione. Ci, którzy
zapomnieli, udali się czym prędzej do biblioteki. W sumie wypożyczono
109 książek. W tym dniu został ustanowiony rekord czytania książek w
naszej szkole. 324 uczniów przez cały dzień czytało książki.
Uczniowie czytali przed lekcjami, na lekcjach, na przerwach, na świetlicy.
Czytali w różnych miejscach: na korytarzach, w szatni, 
w salach lekcyjnych. Czytali na stojąco, na siedząco, na leżąco. Do
akcji włączyli się również nauczyciele i pracownicy szkoły.
Po "Książkobraniu" zostały wspaniałe zdjęcia (wykonane przez
panią Anetę Rykałę) i , miejmy nadzieję, zapał do czytania. Jak
widać na zdjęciach, na czytanie nigdy nie jest za wcześnie ani za
późno, zawsze jest odpowiednia pora i miejsce. Bo książka to początek
wielkiej przygody w N I E Z N A N E...
 

-----------------------------------------------------------------------

 

 

  • Banner
  • Banner
  • Banner
  • Banner