Biblioteka szkolna – mgr Andrzeja Soja

wydarzenia w roku szkolnym 2017/2018

GODZINY OTWARCIA BIBLIOTEKI

Poniedziałek 7.30 – 13.30 (kl. IV – VII, gimnazjum)

Wtorek 7.30 – 13.30 (kl. I – III)

Środa 7.30 – 13.30 (kl. IV – VII, gimnazjum)

Czwartek 7.30 – 13.30 (kl. IV – VII, gimnazjum)

Piątek 7.30 – 13.30 (kl. I – III)

Spotkania z książką Rafała Kosika „Kuba i Amelia. Nowa szkoła”.

13 października rozpoczął się cykl cotygodniowych spotkań dzieci świetlicowych, z grupy pani Teresy Tomoń, z książką Rafała Kosika „Kuba i Amelia . Nowa szkoła”. Jest to historia czworga dzieci, które trafiają do nowej szkoły i przeżywają wiele przygód, wesołych albo smutnych, ale na pewno bardzo ciekawych. Głośne czytanie w piątki od godz. 13.30 w bibliotece.

Konkursy

W październiku zostały ogłoszone trzy konkursy. W klasach I-III jest to konkurs plastyczny i poetycki „Czytamy, ilustrujemy i piszemy wiersze”.

W klasach starszych, w ramach konkursu „Szkoła młodych patriotów”, uczniowie wykonują plakaty z okazji „100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości”.

Klasy piąte wezmą udział w konkursie czytelniczym „Legendy polskie według Wandy Chotomskiej”.

Nowości

W październiku, Miesiącu Bibliotek Szkolnych, zostały zakupione do biblioteki nowe książki. Są wśród nich lektury: komiks „Kajko i Kokosz. Szkoła latania”, „Król Maciuś Pierwszy”, „Chłopcy z Placu Broni”, „Puc, Bursztyn i goście” oraz książki zaproponowane przez uczniów: „Córka czarownic”, „Most do Terabithii”, „Legendy polskie”, „Bohaterowie Magicznego drzewa. Porwanie”, „Rutka”, „Asiunia”.

Pieniądze na zakup książek przekazała pani dyrektor, Lidia Pasternak i opiekunka Sklepiku Uczniowskiego, pani Elżbieta Lalik. Dziękujemy.

Narodowe Czytanie

5 października odbyło się Narodowe Czytanie „Wesela” Stanisława Wyspiańskiego. Wzięli w nim udział: pani dyrektor, Lidia Pasternak, nauczyciele i uczniowie klas gimnazjalnych. W programie znalazły się takie atrakcje jak:

- wysłuchanie piosenki „Wesele” w wykonaniu Marka Grechuty i Magdy Umer,

- wstęp bibliotekarki, nawiązujący do okoliczności powstania dramatu „Wesele”,

- głośne czytanie fragmentów „Wesela” przez panie: Jadwigę Skoczylas, Annę Oliwińską – Wacko, Beatę Szelę, Justynę Stachurę oraz uczniów: Pawła Fortunę i Rafała Siutę,

- konkurs wiedzy o życiu i twórczości Stanisława Wyspiańskiego,

- prezentacja „Spacer po Krakowie śladami Stanisława Wyspiańskiego”.

Zwycięzcami konkursu zostali uczniowie klasy III a: Weronika Moskwa, Magdalena Noga i Kacper Ziobro. Gratulujemy!

Nad stroną techniczną i organizacyjną Narodowego Czytania czuwały panie: Iwona Modlisz i Katarzyna Opalińska.

Dzień Głośnego Czytania

29 września został ogłoszony Dniem Głośnego Czytania. Z tej okazji, na długiej przerwie, do dzieci z klas I-III zawitały uczennice z klasy VII a: Laura Bałchan, Aleksandra Oliwa i Olga Rogoz, które czytały fragmenty „Kocich historii” Tomasza Trojanowskiego.

Z kolei do dzieci, z grupy świetlicowej pani Katarzyny Wasilewskiej, przybyły uczennice gimnazjum: Sylwia Haczela i Zuzanna Kraus, by poczytać książkę Grzegorza Kasdepke „Co to znaczy”. Na podstawie tej książki bibliotekarka przeprowadziła konkurs i nagrodziła dzieci, które uważnie słuchały.

Świetlicowy kwadrans z książką.

Od początku września odbywa się głośne czytanie podczas zajęć świetlicowych, w grupie pani Urszuli Nierody. Pierwszą czytaną lekturą była książka Grzegorza Kasdepke „Potworak i inne kosmiczne opowieści”.

78. rocznica wybuchu II wojny światowej

We wrześniu została zorganizowana wystawka książek i czasopism na temat II wojny światowej. Wzbudziła ona duże zainteresowanie uczniów klasy VI a: Miłosza Bobra, Dawida Kasiarza, Filipa Maźnickiego i Piotrka Szorca, którzy od dawna zbierają informacje na temat działań wojennych, żołnierzy i uzbrojenia.

Lekcje biblioteczne w klasach I-III

Dwa razy w tygodniu, we wtorki i piątki, odbywają się lekcje biblioteczne w klasach I-III. Na pierwszych zajęciach bibliotekarka zapoznała uczniów klas pierwszych z regulaminem korzystania z biblioteki szkolnej. Dzieci nie chciały marnować czasu i już podczas pierwszej wizyty w bibliotece wypożyczyły książeczki z serii „Poczytaj mi, mamo”.

Uczniowie klas drugich i trzecich dowiedzieli się o Festiwalu Języka Polskiego, który odbywał się od 6 do 13 sierpnia w Zamościu i Szczebrzeszynie. Mieli okazję obejrzeć zdjęcia ze spotkań autorskich z Grzegorzem Kasdepke, Rafałem Kosikiem i Michałem Rusinkiem oraz książki z autografami i dedykacjami dla czytelników biblioteki Szkoły Podstawowej w Czudcu. Posłuchali wierszy zmarłej na wakacjach, znanej i lubianej poetki, Wandy Chotomskiej.

Podczas przerw dzieci miło spędzały czas w bibliotece, czytając książki i grając w szachy.

Podręcznikowy zawrót głowy!

Od połowy sierpnia, przez cały wrzesień, aż do połowy października, do biblioteki trafiały wielkie pudła z setkami podręczników i ćwiczeń. Po rozpakowaniu zawartość pudeł była sprawdzana z zamówieniem, pieczętowana, wprowadzana do ewidencji, rozdzielana na klasy i wydawana uczniom. To była żmudna praca, na szczęście, nauczycielowi bibliotekarzowi wielką pomocą służyły panie: Iwona Modlisz i Katarzyna Opalińska.