Biblioteka szkolna – mgr Andrzeja Soja

wydarzenia w roku szkolnym 2017/2018

 

GODZINY OTWARCIA BIBLIOTEKI

Poniedziałek 7.30 – 13.30 (kl. IV – VII, gimnazjum)

Wtorek 7.30 – 13.30 (kl. I – III)

Środa 7.30 – 13.30 (kl. IV – VII, gimnazjum)

Czwartek 7.30 – 13.30 (kl. IV – VII, gimnazjum)

Piątek 7.30 – 13.30 (kl. I – III)

 

 

 Wybory SUPER DZIEWCZYNY. 

Z okazji Dnia Kobiet w bibliotece odbyły się wybory Super Dziewczyny. Zgłosiło się 12 uczennic z klas IV-VII. W komisji zasiedli uczniowie gimnazjum: Bogdan Matuszewski i Jakub Sanecki. Konkurencje były zróżnicowane i odbiegały od stereotypowego postrzegania kobiety. Odbyły się m. in.:

-konkurs wiedzy o sławnych kobietach,

-rozpoznawanie narzędzi gospodarstwa domowego, takich jak: dziadek do orzechów, wkrętarka, otwieracz do słoików, śrubokręt itp.

-zjadanie z gracją ciastka,

-piękne czytanie wiersza,

-skręcanie śruby,

-lepienie pierogów.

Dziewczyny bardzo dobrze poradziły sobie z zadaniami, ale tytuł Super Dziewczyny i nagrody książkowe zdobyły uczennice: Natalia Wesołowska z kl. Vb i Julia Sanecka z kl. IVc. Gratulujemy! Zabawa zakończyła się złożeniem życzeń przez chłopców z komisji oraz wręczeniem wszystkim startującym dziewczynom pięknych różyczek. Znalazły się też dla uczestniczek i widowni świąteczne słodkości.

   

 

 WALENTYNKI w bibliotece. 

Podobnie jak w roku poprzednim Walentynki były okazją do zachęcenia uczniów do czytania. Każdy uczeń wypożyczający w tym dniu książkę otrzymywał w prezencie piernikowe serduszko. Chętnych nie brakowało!

 Noworoczne wyzwanie. 

W nowym 2018 roku pojawił się w bibliotece plakat z tytułowym hasłem „Podejmij wyzwanie”. Wielu uczniów powzięło postanowienie, że w 2018 r. będzie czytało książki, np. polecone przez innych, codziennie przed snem, przy których można się pośmiać, ulubione swoich rodziców z dzieciństwa itp. Swoją decyzję potwierdzili podpisem. Najważniejsze to nie bać się wyzwań, bo do odważnych świat należy!

 Wzorowi czytelnicy. 

Pod koniec I półrocza nastąpiło podsumowanie czytelnictwa: indywidualnego i klasowego. Nazwiska wzorowych czytelników oraz zestawienia klasowe zostały umieszczone na tablicy ogłoszeń w bibliotece. Gratulujemy najlepszym czytelnikom i klasom! Na koniec roku dla wzorowych czytelników zostaną ufundowane nagrody.

 Z życia biblioteki. 

W styczniu na korytarzu obok biblioteki pojawiła się tablica, na której zostały umieszczone zdjęcia z ważniejszych wydarzeń bibliotecznych, które miały miejsce w I półroczu. Fotografie poprzedza motto – słowa Cicero: „Książka to najlepszy przyjaciel człowieka, a biblioteka to świątynia jego myśli”.

 Opowiadania o Bożym Narodzeniu. 

Przez cały grudzień i część stycznia podczas zajęć bibliotecznych w klasach I-III czytane były opowieści o Bożym Narodzeniu. Pochodziły one z książki Johna Goodwina „Opowiadania o Bożym Narodzeniu”. Autor w ciekawy sposób, wprowadzając różnych narratorów, np. Marię, Józefa, anioła, żołnierza Heroda, osiołka czy jodłę, opowiedział historię Świętej Rodziny. Opowiadania cieszyły się dużym zainteresowaniem uczniów.

 Nowości biblioteczne. 

Do końca 2017 r. księgozbiór biblioteczny wzbogacił się o kolejne ciekawe pozycje książkowe. Wśród nich są lektury, które znalazły się w nowej podstawie programowej:

R. Kosik „Felikx, Net i Nika oraz Gang Niewidzialnych Ludzi”

A. Maleszka „Magiczne drzewo. Czerwone krzesło”

N. Kleinbaum „Stowarzyszenie umarłych poetów”

A. Christie „12 prac Herkulesa”

S. Lagerlof „Cudowna podróż”

B. Kosmowska „Pozłacana rybka”

     

 Spotkanie z poetką.                 

21 grudnia w bibliotece szkolnej odbyło się spotkanie z poetką Anną Oliwińską-Wacko. W spotkaniu uczestniczyli uczniowie klas szóstych i klasy Vb wraz z opiekunami. Motywem przewodnim spotkania była mała Ojczyzna. Pani Anna opowiadała o tym, jak zbierała materiały do książki „Dzieje Czudca”, którą napisała wspólnie ze swoim mężem Ryszardem Wacko. Pięknie mówiła o swojej fascynacji zamkiem czudeckim. Wspominała dzieciństwo spędzone w Czudcu oraz czytała swoje wiersze, poświęcone właśnie małej Ojczyźnie. Spotkanie z poetką było dla uczniów i nauczycieli prawdziwą ucztą duchową.

 Biblioteczny hit. 

Hitem biblioteki jest ostatnio gra "Zgadnij kim jestem". Chętnych do gry nie brakuje, jedynym problemem są wypisujące się ciągle pisaki. Pani Urszula Janaś czuwa nad regulaminowym zachowaniem się uczniów w bibliotece.

 Wycieczka klas siódmych. 

24 listopada klasy siódme wybrały się do Millenium Hall w Rzeszowie, by obejrzeć wystawę Centrum Nauki i Zabawy Eugeniusz oraz wziąć udział w Targach Książki. Wystawa przybliżyła uczniom fascynujący świat nauki, poprzez zabawę mieli możliwość sprawdzić: czy ich zmysły działają prawidłowo, jak zbudowane są narządy ciała człowieka, czym jest labirynt elektryczny i wielka kołyska Newtona. Zostali zaproszeni do Eko – domu i zagrali w 12 metrową grę planszową o ekologii. Można tam było spędzić wiele godzin, ale spieszyliśmy się na druga część programu wycieczki, czyli Targi Książki. Oferta nie tak wielka jak w Krakowie, ale też atrakcyjna. Swoje stoiska miało 31 wydawców. Wielu uczniów zakupiło ciekawe książki, również biblioteka szkolna wzbogaciła się o kolejne nowości: „Gorzka czekolada”, „Skrzynia władcy piorunów”, „Wszystko, tylko nie mięta”, „Rany Julek. O tym, jak Julian Tuwim został poetą”. Ostatnim punktem programu było spotkanie autorskie z panią Agnieszką Frączek, autorką wierszy dla dzieci.

     

     

   

 Dzień Misia. 

W czwartek 23 listopada uczniowie z grupy świetlicowej pani Katarzyny Wasilewskie świętowały Światowy Dzień Pluszowego Misia. Były zabawy z przyniesionymi misiami i konkursy (np. wyjadanie miodku z talerzyka bez pomocy rąk, rysowanie misia z zasłoniętymi oczami), zgaduj – zgadule, układanie puzzli i, oczywiście, głośne czytanie książek o misiach. Na koniec wesołej zabawy było jeszcze słodkie małe co nieco.

     

 Konkurs czytelniczy. 

20 listopada odbył się konkurs „Legendy polskie według Wandy Chotomskiej”. Wzięli w nim udział uczniowie kas piątych wraz z wychowawczyniami: panią Justyną Trzeciak i panią Natalią Szelą. Przedstawiciele klas, czyli Dzielni Lechici (Faustyna Brzostowska i Julia Dudek) oraz Młodzi Słowianie (Bartłomiej Noga, Natalia Wesołowska, Sylwia Sanecka) zmierzyli się z 9 zadaniami, dotyczącymi książki Wandy Chotomskiej „Legendy polskie”. Były cytaty, krzyżówka, łączenie bohaterów, dopasowywanie rekwizytów, praca z mapą i inne. Pozostali uczniowie dzielnie dopingowali swoim drużynom, były wielkie transparenty, głośne okrzyki i rewelacyjne przebrania. Poza tym każda z klas przygotowała Antykwariat, czyli reklamę przedmiotu, pochodzącego z legendy. Drużyny w rozwiązywaniu zadań szły ze sobą łeb w łeb i ostatecznie minimalnie zwyciężyli Młodzi Słowianie. W nagrodę za wspaniałe przygotowanie uczniowie otrzymali nagrody, dyplomy oraz pyszne cukierki, ufundowane przez opiekunkę Sklepiku Uczniowskiego, panią Elżbietę Lalik.


    

    

 Kiermasz książek. 

Od początku listopada trwa w bibliotece szkolnej kiermasz książek. W promocyjnych cenach można zakupić ciekawe i ładnie wydane pozycje książkowe.

 Targi Książki w Krakowie. 

W dniach 26 – 29 października odbyły się 21. Międzynarodowe Targi Książki w Krakowie. W ogromnych halach Expo spotkało się kilkuset wystawców, pisarzy i dziesiątki tysięcy miłośników literatury. Gościem honorowym Targów była Francja i jej przedstawiciel, autor lektury gimnazjalnej „Oskar i pani Róża”, Eric Emmanuel Schmitt. Można było otrzymać autografy od popularnych twórców i zrobić sobie z nimi pamiątkowe zdjęcia, jak chociażby to z panią Anną Oliwińską – Wacko, która promowała swój nowy tomik wierszy pt. „Zamyślenie”.

 Spotkania z książką Rafała Kosika  „Kuba i Amelia. Nowa szkoła”. 

13 października rozpoczął się cykl cotygodniowych spotkań dzieci świetlicowych, z grupy pani Teresy Tomoń, z książką Rafała Kosika „Kuba i Amelia . Nowa szkoła”. Jest to historia czworga dzieci, które trafiają do nowej szkoły i przeżywają wiele przygód, wesołych albo smutnych, ale na pewno bardzo ciekawych. Głośne czytanie w piątki od godz. 13.30 w bibliotece.

 

 Konkursy. 

W październiku zostały ogłoszone trzy konkursy. W klasach I-III jest to konkurs plastyczny i poetycki „Czytamy, ilustrujemy i piszemy wiersze”.

W klasach starszych, w ramach konkursu „Szkoła młodych patriotów”, uczniowie wykonują plakaty z okazji „100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości”.

Klasy piąte wezmą udział w konkursie czytelniczym „Legendy polskie według Wandy Chotomskiej”.

 Nowości. 

W październiku, Miesiącu Bibliotek Szkolnych, zostały zakupione do biblioteki nowe książki. Są wśród nich lektury: komiks „Kajko i Kokosz. Szkoła latania”, „Król Maciuś Pierwszy”, „Chłopcy z Placu Broni”, „Puc, Bursztyn i goście” oraz książki zaproponowane przez uczniów: „Córka czarownic”, „Most do Terabithii”, „Legendy polskie”, „Bohaterowie Magicznego drzewa. Porwanie”, „Rutka”, „Asiunia”.

Pieniądze na zakup książek przekazała pani dyrektor, Lidia Pasternak i opiekunka Sklepiku Uczniowskiego, pani Elżbieta Lalik. Dziękujemy.

    

 Narodowe Czytanie. 

5 października odbyło się Narodowe Czytanie „Wesela” Stanisława Wyspiańskiego. Wzięli w nim udział: pani dyrektor, Lidia Pasternak, nauczyciele i uczniowie klas gimnazjalnych. W programie znalazły się takie atrakcje jak:

- wysłuchanie piosenki „Wesele” w wykonaniu Marka Grechuty i Magdy Umer,

- wstęp bibliotekarki, nawiązujący do okoliczności powstania dramatu „Wesele”,

- głośne czytanie fragmentów „Wesela” przez panie: Jadwigę Skoczylas, Annę Oliwińską – Wacko, Beatę Szelę, Justynę Stachurę oraz uczniów: Pawła Fortunę i Rafała Siutę,

- konkurs wiedzy o życiu i twórczości Stanisława Wyspiańskiego,

- prezentacja „Spacer po Krakowie śladami Stanisława Wyspiańskiego”.

Zwycięzcami konkursu zostali uczniowie klasy III a: Weronika Moskwa, Magdalena Noga i Kacper Ziobro. Gratulujemy!

Nad stroną techniczną i organizacyjną Narodowego Czytania czuwały panie: Iwona Modlisz i Katarzyna Opalińska.

 

 Dzień Głośnego Czytania. 

29 września został ogłoszony Dniem Głośnego Czytania. Z tej okazji, na długiej przerwie, do dzieci z klas I-III zawitały uczennice z klasy VII a: Laura Bałchan, Aleksandra Oliwa i Olga Rogoz, które czytały fragmenty „Kocich historii” Tomasza Trojanowskiego.

Z kolei do dzieci, z grupy świetlicowej pani Katarzyny Wasilewskiej, przybyły uczennice gimnazjum: Sylwia Haczela i Zuzanna Kraus, by poczytać książkę Grzegorza Kasdepke „Co to znaczy”. Na podstawie tej książki bibliotekarka przeprowadziła konkurs i nagrodziła dzieci, które uważnie słuchały.

  

 Świetlicowy kwadrans z książką. 

Od początku września odbywa się głośne czytanie podczas zajęć świetlicowych, w grupie pani Urszuli Nierody. Pierwszą czytaną lekturą była książka Grzegorza Kasdepke „Potworak i inne kosmiczne opowieści”. 

 78. rocznica wybuchu II wojny światowej. 

We wrześniu została zorganizowana wystawka książek i czasopism na temat II wojny światowej. Wzbudziła ona duże zainteresowanie uczniów klasy VI a: Miłosza Bobra, Dawida Kasiarza, Filipa Maźnickiego i Piotrka Szorca, którzy od dawna zbierają informacje na temat działań wojennych, żołnierzy i uzbrojenia.

  

 Lekcje biblioteczne w klasach I-III. 

Dwa razy w tygodniu, we wtorki i piątki, odbywają się lekcje biblioteczne w klasach I-III. Na pierwszych zajęciach bibliotekarka zapoznała uczniów klas pierwszych z regulaminem korzystania z biblioteki szkolnej. Dzieci nie chciały marnować czasu i już podczas pierwszej wizyty w bibliotece wypożyczyły książeczki z serii „Poczytaj mi, mamo”.

Uczniowie klas drugich i trzecich dowiedzieli się o Festiwalu Języka Polskiego, który odbywał się od 6 do 13 sierpnia w Zamościu i Szczebrzeszynie. Mieli okazję obejrzeć zdjęcia ze spotkań autorskich z Grzegorzem Kasdepke, Rafałem Kosikiem i Michałem Rusinkiem oraz książki z autografami i dedykacjami dla czytelników biblioteki Szkoły Podstawowej w Czudcu. Posłuchali wierszy zmarłej na wakacjach, znanej i lubianej poetki, Wandy Chotomskiej.

Podczas przerw dzieci miło spędzały czas w bibliotece, czytając książki i grając w szachy.

  

 Podręcznikowy zawrót głowy! 

Od połowy sierpnia, przez cały wrzesień, aż do połowy października, do biblioteki trafiały wielkie pudła z setkami podręczników i ćwiczeń. Po rozpakowaniu zawartość pudeł była sprawdzana z zamówieniem, pieczętowana, wprowadzana do ewidencji, rozdzielana na klasy i wydawana uczniom. To była żmudna praca, na szczęście, nauczycielowi bibliotekarzowi wielką pomocą służyły panie: Iwona Modlisz i Katarzyna Opalińska.

.

.

.

.

.

 

  • Banner
  • Banner
  • Banner
  • Banner