Biblioteka szkolna – mgr Andrzeja Soja

wydarzenia w roku szkolnym 2019/2020

 

GODZINY OTWARCIA BIBLIOTEKI

Poniedziałek 7.30 – 13.30 (kl. IV – VII, gimnazjum)

Wtorek 7.30 – 13.30 (kl. I – III)

Środa 7.30 – 13.30 (kl. IV – VII, gimnazjum)

Czwartek 7.30 – 13.30 (kl. IV – VII, gimnazjum)

Piątek 7.30 – 13.30 (kl. I – III)

 

Początek roku szkolnego

Prace w bibliotece rozpoczęły się od połowy lipca, kiedy zaczęły przychodzić paczki z podręcznikami i zeszytami ćwiczeń. W tym roku nowe podręczniki otrzymali uczniowie klas trzecich i szóstych oraz częściowo ósmych, pozostali uczniowie będą korzystać z podręczników z lat poprzednich. Wszystkim uczniom życzymy w nowym roku szkolnym sukcesów w nauce i radości ze zdobywania wiedzy i umiejętności!

Narodowe Czytanie

W piątek 6 września odbyła się w szkole akcja Narodowego Czytania, w której wzięli udział uczniowie, nauczyciele i pracownicy szkoły. Na początku trzech kolejnych lekcji czytane były i emitowane przez radiowęzeł fragmenty nowel: B. Prusa „Katarynka”, M. Konopnickiej „Dym” i E. Orzeszkowej „Dobra pani”. Po każdym czytaniu zadawane były pytania, dotyczące przeczytanych treści. Po zakończeniu akcji został rozstrzygnięty konkurs, w którym zwyciężyły: uczennica kl. 6c- Joanna Siuta i uczennica kl. 5c – Magdalena Przepióra. Gratulujemy!

Stolica Języka Polskiego

Podczas wrześniowych lekcji bibliotecznych w klasach 1-3 bibliotekarka podzieliła się z uczniami informacjami na temat Festiwalu „Stolica Języka Polskiego”, który jak co roku odbył się w Zamościu. Przedstawiła gości Festiwalu - pisarzy: Marcina Wichę i Adama Wajraka oraz przeczytała fragmenty zakupionych książek: „Przygody Sebastiana Van Pirka” i „Wilki”, które bardzo dzieci zaciekawiły. Na szczęście wkrótce znajdą się w księgozbiorze i będzie można je wypożyczać.

Co czytali, kiedy byli mali?

Na korytarzu powstała gazetka pod hasłem: „Co czytali, kiedy byli mali”. Znalazły się na niej wypowiedzi nauczycieli i pracowników szkoły na temat ich czytelniczych doświadczeń z dzieciństwa, a każda wypowiedź została opatrzona adekwatnym zdjęciem z tego okresu życia. Gazetka wzbudziła duże zainteresowanie uczniów.

Zajęcia świetlicowe

Bibliotekarka podjęła współpracę z wychowawcami świetlicy: panią Katarzyną Wasilewską i panią Magdaleną Wojcieszek. Podczas zajęć świetlicowych czytała dzieciom książki: M. Wichy „Wielka księga Klary” i A. Wajraka „Lolek” oraz R. Piątkowskiej „Przygody Słodziaków”.

Noc Bibliotek

9 października uczniowie klas drugich wzięli udział w ogólnopolskiej akcji czytelniczej „Noc Bibliotek”. Impreza odbyła się w Gminnej Bibliotece Publicznej i wzięło w niej udział 41 dzieci wraz z wychowawcami. W programie Nocy Bibliotek znalazły się ciekawe zabawy i konkursy, głośne czytanie książki Justyny Bednarek „Srebrna łyżka” oraz oglądanie filmowej wersji popularnego komiksu „Ptyś i Bill”. Było dużo śmiechu, zabawy i smacznego jedzenia, a wszystko dzięki pani dyrektor Halinie Zarębie i paniom bibliotekarkom z Gminnej Biblioteki Publicznej. Dziękujemy!

Pojedynek książek

W październiku – Miesiącu Bibliotek Szkolnych – rozpoczęła się w klasach IV-VIII akcja „Pojedynek książek”. W październiku, listopadzie i grudniu zwyciężyły kolejno serie książek o Tomku Łebskim, o Mikołajku i Magiczne drzewo, a nagrody książkowe wygrali uczniowie: Filip Maźnicki, Aneta Biela i Karolina Gibała. W II półroczu kolejne pojedynki. Zachęcamy do wrzucania głosów do skrzynki w bibliotece.

Bookcrossing

W październiku po raz pierwszy została zorganizowana akcja bookcrossingowa „Uwolnij książkę”. W akcji zostało „uwolnionych” 12 książek, które trafiły w ręce innych czytelników. Akcja wzbudziła zainteresowanie i będzie kontynuowana w kolejnych miesiącach. Jest nadzieja, że liczba „uwalnianych” książek za każdym razem będzie się zwiększać.

Spotkania z pisarzami

Na zaproszenie Gminnej Biblioteki Publicznej uczniowie uczestniczyli w spotkaniach z pisarzami: Wiesławem Drabikiem i Małgorzatą Berwid. Zakupione podczas tych spotkań książki: „Dawno temu w Wieluniu” i „Wojenne lalki Marysi” zostały wykorzystane do przeprowadzenia zajęć bibliotecznych z okazji Święta Niepodległości.

Konkurs „Gang Słodziaków”

Uczniowie klas drugich i trzecich po raz drugi wzięli udział w konkursie zorganizowanym przez sieć sklepów „Biedronka”. W ramach tego konkursu wychowawcy przeprowadzili ciekawe lekcje z wykorzystaniem książki Renaty Piątkowskiej „Gang Słodziaków” oraz wspólnie z uczniami wykonali magiczne drzewa. 14 listopada odbył się szkolny Dzień Głośnego Czytania, poświęcony czytaniu i ochronie środowiska. Główną atrakcją imprezy był występ uczniów kl. 2a, którzy z wychowawczynią panią Teresą Mikuszewską-Tomoń przygotowali przedstawienie „Przyjaciele mogą wiele, czyli magia z leśnej polany”. W grudniu został rozstrzygnięty konkurs i aż trzy klasy z naszej szkoły – 2a, 3b i 3c - otrzymały wyróżnienia, a uczniowie nagrody - maskotki Słodziaków.

W zdrowym ciele zdrowy duch

W ramach programu „Szkoła Promująca Zdrowie” w bibliotece powstała wystawka książek o tematyce zdrowotnej. Następnie w klasach 1-3 odbyły się lekcje biblioteczne na temat zdrowego trybu życia, z wykorzystaniem materiałów zgromadzonych na wystawce.

Dzień Praw Dziecka

Biblioteka szkolna włączyła się do szkolnej akcji obchodów Dnia Praw Dziecka. Została przygotowana wystawka z ważnymi informacjami dla dzieci, m. in. z numerem Telefonu Zaufania do Rzecznika Praw Dziecka (800121212) oraz z książkami, które poruszają temat praw dziecka. Na lekcjach bibliotecznych były czytane i omawiane fragmenty książki Joanny Olech „Mam prawo i nie zawaham się go użyć”.

Targi Książki

W dniach 22-23 listopada w Rzeszowie odbyły się już po raz trzeci Targi Książki. Jak co roku wzięli w nich udział uczniowie naszej szkoły. W piątek 22 listopada grupa 26 uczniów z klas siódmych i ósmych wraz z opiekunami udała się do galerii Millenium Hall. Najpierw uczniowie mieli czas wolny, by zapoznać się z ofertą wydawniczą Targów i zakupić w promocyjnych cenach atrakcyjne książki. Później uczestniczyli w spotkaniu z pisarzem Andrzejem Potockimilustratorem Surenem Vardannianem. Pamiątką po tym spotkaniu jest zakupiona książka „Opowieści o dawnym Rzeszowie dla dzieci” z ilustracjami Surena Vardanniana i oczywiście autografem pisarza.

Kiermasz książek

W obydwu budynkach odbył się świąteczny kiermasz książek. Uczniowie mogli zakupić w promocyjnych cenach książki takich wydawnictw jak: „Wilga”, „Dragon”, „AWM”, „Aksjomat”. Każdy uczeń mógł kupić coś dla siebie lub dla kogoś bliskiego jako prezent mikołajkowy lub świąteczny. Chętnych nie brakowało i książki rozeszły się jak świeże bułeczki. W ramach rozliczenia za przeprowadzenie kiermaszu biblioteka otrzyma książki o wartości do 10 % utargu, które zostaną przeznaczone dla uczniów na nagrody za najlepsze czytelnictwo.

Mikołajkowa niespodzianka

Na uczniów, którzy wypożyczali książki 5 i 6 grudnia, czekała niespodzianka – wraz z książką otrzymywali w prezencie atrakcyjną zakładkę do książki. Był to nie tylko miły upominek, ale przede wszystkim sugestia, żeby podczas czytania książek używać zakładki, a nie zaginać kartek. Biblioteka była też w tym dniu miejscem odpoczynku dla zmęczonych Świętych Mikołajów.

Nela Mała Reporterka w Rzeszowie

14 grudnia w galerii Millenium Hall w Rzeszowie odbyło się spotkanie z najmłodszą reporterką i autorką książek podróżniczych dla dzieci – Nelą Małą Reporterką. Wielu uczniów naszej szkoły skorzystało z tej okazji i wraz z rodzicami uczestniczyło w spotkaniu. Wyjazd poprzedzony był akcją informacyjną, przeprowadzoną przez bibliotekarkę szkolną i wspólnym czytaniem fragmentów książek Małej Reporterki. Po spotkaniu uczniowie podczas lekcji bibliotecznych dzielili się swoją wiedzą o Neli oraz z dumą pokazywali zakupione książki i zdobyty autograf młodej pisarki.

Co robić, aby dziecko pokochało czytanie?

Z myślą o rodzicach powstała gazetka „10 wskazówek dla rodziców, którzy chcą, aby ich dzieci kochały czytać”. Gazetka została umieszczona w małej szkole obok biblioteki, tak aby była łatwo dostępna dla rodziców przyprowadzających dzieci do szkoły.

Podsumowanie czytelnictwa

Pod koniec półrocza nastąpiło podsumowanie czytelnictwa poszczególnych uczniów i klas. Uczniowie przeczytali w sumie 3402 książki: 2118 uczniowie z klas I-III i 1284 uczniowie z klas IV-VIII. Z nauczania początkowego najwięcej książek wypożyczyli uczniowie z klasy 2c – każdy uczeń przeczytał średnio 16 książek. Z klas starszych najlepiej pod względem czytelnictwa wypadła klasa 4b – średnia 7,40. Nazwiska 30 najlepszych czytelników znajdują się na gazetce szkolnej. Najlepsi z najlepszych czytelników to: Adam Stanuch z kl. 1c, Krystian Rożek z kl. 2a, Oliwia Skworzec z kl. 2b i Julia Moskwa z kl. 8a. Gratulujemy najlepszym klasom i uczniom i zachęcamy wszystkich do rywalizacji w II półroczu.

Szkoła Promująca Zdrowie

We współpracy z nauczycielką przyrody i biologii panią Haliną Capłap powstała wystawka książek, czasopism, komiksów i ulotek reklamowych o zdrowiu dla uczniów z klas 4-8. Wystawka została podzielona na cztery kategorie tematyczne: zdrowe odżywianie, sport, pierwsza pomoc, choroby. Podczas przerw i lekcji bibliotecznych uczniowie chętnie korzystali ze zgromadzonych materiałów.

Polscy laureaci Nagrody Nobla

Na korytarzu obok biblioteki pojawiła się gazetka ścienna „Zostań laureatem Nagrody Nobla tak jak oni”. Na gazetce zostały zgromadzone fotografie polskich laureatów Nagrody Nobla oraz ciekawostki z ich życia. Gazetka wzbudziła zainteresowanie uczniów i posłużyła do przeprowadzenia kilku lekcji bibliotecznych w klasach 4-8, a także konkursu.

Konkurs wiedzy o polskich laureatach Nagrody Nobla

Inicjatorem konkursu i autorem pytań był uczeń klasy 8a Filip Maźnicki. 26.02. 2020 r. dziewięciu uczniów z klas 4-7 napisało test wiedzy o polskich laureatach Nagrody Nobla. Największą wiedzą wykazał się uczeń kl. 5a Tomasz Masełek, drugie miejsce zajęła uczennica kl. 6c Izabela Czarnik, a trzecie miejsce przypadło ex-aequo dwóm czwartoklasistom: Arkadiuszowi Nodze i Kubie Sowie. Pani dyrektor Lidia Pasternak uroczyście wręczyła wszystkim uczestnikom dyplomy, a zwycięzcom również nagrody – pięknie wydane książki. Brawa dla twórcy konkursu, uczestników, a zwłaszcza zwycięzców!

Lekcje biblioteczne z konkursem „Piórko”

W klasach 1-3 odbyły się lekcje biblioteczne z książkami, które zwyciężyły w konkursie „Piórko”. Konkurs jest rokrocznie organizowany przez sieć sklepów „Biedronka”. Szkoła skorzystała z oferty Biedronki i zakupiła wszystkie zwycięskie pozycje książkowe od 2016 r.: „Strach na wróble”, „Szary domek”, „Córka bajarza”, „O królewiczu, który się odważył”, „Mały Saj i wielka przygoda”. Fragmenty książek były czytane na lekcjach bibliotecznych, po czym zainteresowani uczniowie mogli je wypożyczać. Książki bardzo się podobały i na wypożyczenie trzeba było czekać w dłuuuugiej kolejce.

Nowości w bibliotece

Księgozbiór biblioteczny wzbogacił się o nowe pozycje książkowe. Są to lektury dla klasy drugiej: „Niesamowite opowieści dziesięciu skarpetek”, „Kapelusz pani Wrony”, „Dziewczynka z parku”. Mimo że obowiązkowe są tylko fragmenty lektur, to dzieci chętnie czytają je w całości, ponieważ są nowe, ciekawe, napisane zrozumiałym dla nich językiem. Czy nie takie właśnie powinny być lektury?

Walentynkowy „Czar par”

Z okazji Walentynek w bibliotece odbyła się akcja pod nazwą „Czar par”. Uczniowie z Klubu Miłośników Książek przygotowali serduszka z imionami bohaterów literackich, np. Julia-Romeo, Ania-Gilbert, Nel-Staś itp. Czytelnicy, którzy w tym dniu zawitali do biblioteki, losowali serduszka i poszukiwali swojej pary. Każda para, która się odnalazła na korytarzu i przyszła razem do biblioteki, otrzymywała nagrodę niespodziankę. Było wesoło i sympatycznie.

Konkursy wiedzy o Rzeszowie

W marcu odbyły się w klasach 1-3 klasowe konkursy wiedzy o Rzeszowie. Pytania dotyczyły dawnego Rzeszowa i sprawdzały wiedzę, którą uczniowie wynieśli z lektury książki Andrzeja Potockiego „Opowieści o dawnym Rzeszowie dla dzieci”. Uczniowie, którzy wykazali się największą wiedzą wezmą udział w Szkolnym Konkursie Wiedzy o Rzeszowie. Nagrody książkowe dla zwycięzców konkursu ufundował Urząd Miasta Rzeszowa.

  • Banner
  • Banner
  • Banner
  • Banner