Biblioteka szkolna – mgr Andrzeja Soja

wydarzenia w roku szkolnym 2021/2022

 

 

 Regulamin wypożyczania podręczników    

 

Jubileuszowe Narodowe Czytanie

Akcja Narodowego Czytania jest od kilku lat stałą pozycją w kalendarzu imprez naszej szkoły. W tym roku było jubileuszowe 10. Narodowe Czytanie. W związku z nadal obowiązującymi obostrzeniami epidemiologicznymi akcja miała u nas charakter audycji nadawanej przez szkolny radiowęzeł.

Gościem audycji była nauczycielka języka polskiego i pisarka pani Anna Oliwińska-Wacko, która przybliżyła uczniom tegoroczną lekturę – „Moralność pani Dulskiej” Gabrieli Zapolskiej. Rozmówczyni szczególną uwagę zwróciła na obłudę i zakłamanie, którymi charakteryzowała się główna bohaterka utworu pani Dulska. Zaapelowała do młodzieży szkolnej, aby wystrzegała się tego typu zachowań, bo są one szkodliwe i krzywdzące dla innych, a niestety również w naszych czasach dość powszechne.

Następnie zostały pięknie przeczytane trzy sceny pierwszego aktu komedii „Moralność pani Dulskiej”. W role pani Dulskiej i służącej Hanki weszły nauczycielki: pani Elżbieta Lalik i pani Beata Szela, natomiast córkami pani Dulskiej, Hesią i Melą, były uczennice klasy VIII a: Amelia Dąbrowiecka i Zuzanna Jamróz.

Na zakończenie akcji, jak zwykle, padło pytanie konkursowe: Jak miał na imię mąż pani Dulskiej? Kto słuchał uważnie, ten wiedział. Nagrodę książkową za prawidłową odpowiedź wylosował uczeń klasy VIII b Jakub Delikat. Gratulujemy!

Ciekawe, co będziemy czytać w następnym roku?

 

Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania

29 września to Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania. Święto zostało ogłoszone w 2001 roku z inicjatywy Polskiej Izby Książki. Data 29 września nie jest przypadkowa, bo odnosi się do urodzin Janiny Porazińskiej, autorki książek dla dzieci i młodzieży. Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania jest więc skierowany przede wszystkim do dzieci i młodzieży szkolnej.

W naszej szkole dzień upłynął pod znakiem głośnego czytania. Uczniowie klas 4 – 8 zostali zachęceni do głośnego czytania na lekcjach, na przerwach i po powrocie do domu. Otrzymali też zaproszenie do biblioteki po wybór ciekawej lektury do czytania.

Na korytarzu obok biblioteki zawisła ścienna gazetka zatytułowana „Supermoc książek”, która zawiera wiele cennych informacji na temat książek i czytania.

W klasach 1 – 3 zostało zainaugurowane głośne czytanie w grupie świetlicowej pani Katarzyny Wasilewskiej. Na pierwszą lekturę bibliotekarka szkolna wybrała „Młynek do kawy” Konstantego Ildefonsa Gałczyńskiego. Wybór związany był z wakacyjnym pobytem w ulubionym miejscu poety, czyli w leśniczówce Pranie na Mazurach.

 

Rocznica urodzin Stanisława Lema

Stanisław Lem to polski pisarz, autor książek z gatunku science fiction, czyli fantastyki naukowej. Jego twórczość porusza takie tematy jak rozwój nauki i techniki oraz miejsce człowieka we Wszechświecie. Jest najczęściej tłumaczonym polskim pisarzem, jego książki przetłumaczono na ponad 40 języków. W związku z setną rocznicą urodzin pisarza – urodził się w 1921 roku we Lwowie – odbyły się lekcje biblioteczne poświęcone jego twórczości. W klasach drugich i trzecich odbyło się głośne czytanie książeczki z serii „Czytam sobie” pt. „Lem i zagadki kosmosu”. Uczniowie otrzymali też do pokolorowania portrety pisarza, z których powstała gazetka ścienna „Sto twarzy Lema na stulecie urodzin”.

Z kolei w klasach starszych w ramach akcji „Odlot z Lemem” uczniowie zostali zachęceni do przeczytania dostępnych w bibliotece książek Stanisława Lema, takich jak: „Bajki robotów”, „Opowieści o pilocie Pirxie” i „Powrót z gwiazd”. Przy okazji chętni uczniowie nauczyli się robić rakiety kosmiczne techniką origami.

 

Noc Bibliotek

W tym roku odbyło się VII wydanie ogólnopolskiej akcji Noc Bibliotek pod hasłem „Czytanie wzmacnia”. Uczniowie naszej szkoły otrzymali, jak co roku, zaproszenie od Gminnej Biblioteki Publicznej w Czudcu. W imprezie wzięli udział uczniowie klas drugich oraz chętni uczniowie starsi i młodsze dzieci.

Noc Bibliotek była, jak zwykle, niezwykle atrakcyjnym wydarzeniem. Oprócz promocji czytania – głośne czytanie niezwykłej książki dla dzieci pt. „Mortynka” – panie bibliotekarki przygotowały dużą porcję rozrywki umysłowej i ruchowej. W pięknej, baśniowej scenerii dzieci uczyły się, bawiły i delektowały pysznym jedzeniem, a na zakończenie obejrzały ekranizację książki „Człowiek w czerni” z popularnej serii „Operacja”.

Bardzo dziękujemy pani dyrektor Halinie Zarębie i paniom bibliotekarkom z Gminnej Biblioteki Publicznej za przygotowanie tak pięknego wydarzenia i niezwykle miłe przyjęcie. Czujemy się wzmocnieni!

 

Międzynarodowy Miesiąc Bibliotek Szkolnych

Październik to Międzynarodowy Miesiąc Bibliotek Szkolnych. Początkowo Międzynarodowe Stowarzyszenie Bibliotekarstwa Szkolnego ustanowiło International School Library Day. Pierwsze obchody Międzynarodowego Dnia Bibliotek Szkolnych odbyły się 18 października 1999 roku. Święto było obchodzone corocznie w czwarty poniedziałek października aż do 2007 roku. W 2008 roku International School Library Day zastąpiono International School Library Month. W tym roku już po raz czternasty obchodzimy Międzynarodowy Miesiąc Bibliotek Szkolnych. Hasło miesiąca brzmi: Baśnie i legendy z całego świata.

Z tej okazji w bibliotece szkolnej dla klas 4-8 powstała wystawka książek, będących zbiorami baśni i legend z wielu krajów. Baśnie i legendy polskie pochodzą z różnych regionów kraju. Są baśnie i  legendy m.in. krakowskie, warszawskie, tatrzańskie, beskidzkie, kaliskie, śląskie, toruńskie, gdańskie, warmińskie. Oprócz baśni i legend polskich są baśnie i legendy czeskie, słowackie, rosyjskie, białoruskie, szwedzkie, angielskie, arabskie, żydowskie. Jest w czym wybierać!

Z kolei w bibliotece małej szkoły znajduje się wystawka najpiękniej wydanych baśni. Są wśród nich baśnie braci Grimm, Hansa Christiana Andersena, Charlesa Perraulta oraz baśnie polskie. Podczas lekcji bibliotecznych w klasach pierwszych są czytane baśnie, a uczniowie klas drugich i trzecich zapoznają się z wybranymi legendami polskimi.

Wychowanie przez Czytanie

W tym roku szkolnym nasza szkoła ponownie została zgłoszona do edukacyjnego programu „Wychowanie przez Czytanie”, którego organizatorem jest Fundacja „ABCXXI – Cała Polska czyta dzieciom”. Celem tego programu jest wprowadzenie uczniów w świat uniwersalnych wartości moralnych oraz propagowanie czytelnictwa. W programie wzięła udział klasa 8 a z wychowawczynią, panią Anną Stolarską. Bibliotekarka szkolna przeprowadziła z uczniami zajęcia na temat trzech wartości: szacunku, przyjaźni i mądrości. Podstawą zajęć była lektura opowiadań z książki „Gorzka czekolada i inne opowiadania o ważnych sprawach”. Na zakończenie uczniowie pod opieką pedagoga szkolnego, pani Beaty Szeli, zrealizowali prezentację pt. „Przyjaźń niejedno ma imię”.  FILM  

 

Ocalimy świat

Szkoła bierze udział w pilotażowym programie „Ocalimy świat”, którego organizatorem jest fundacja „ABC XXI Cała Polska czyta dzieciom”. Celem programu jest poszerzenie wiedzy ekologicznej uczniów z kształtowaniem ich charakteru i postaw prospołecznych. W programie biorą udział dwie klasy: kl. 2b z wych. panią Joanną Totą i kl. 4b z wych. panią Justyną Stachurą. Systematycznie co tydzień w obydwu klasach odbywają się zajęcia z wykorzystaniem materiałów przygotowanych przez Fundację na temat zanieczyszczenia środowiska, ochrony lasów i zwierząt, w tym niedźwiedzi polarnych, zmian klimatycznych. Zajęcia w klasie 2b zaowocowały m.in. klasową segregacją śmieci w sali nr 25, która odbywa się pod czujnym okiem pani wychowawczyni i pod kontrolą konserwatora pana Marka Szeli. Uczniowie są zainteresowani programem i chętni do działań, co daje nadzieję na lepszą przyszłość naszej planety.

 

Dzień Postaci z Bajek

Na 5 listopada przypada Międzynarodowy Dzień Postaci z Bajek. Z tej okazji zaprosiliśmy uczniów klas 1-3 do przebrania się za ulubioną postać z książki lub filmu. Większość uczniów przyjęła zaproszenie i wzięła udział w zabawie. W szkole zaroiło się od supermenów, piratów, księżniczek, wróżek, czarownic i innych fantastycznych postaci. Przy okazji w salach lekcyjnych i w bibliotece szkolnej odbyły się konkursy ze znajomości baśni i zabawy, np. w Kopciuszka czy budowniczego zamku. Dzieci bawiły się wesoło i pewnie będą ten dzień długo pamiętać.

 

A to Polska właśnie

Z okazji Święta Niepodległości w obydwu bibliotekach powstały wystawki książek o tematyce historycznej z serii „Zdarzyło się w Polsce” i „Ale historia”. Na korytarzu małej szkoły pojawiły się również dwie duże tablice zatytułowane „A to Polska właśnie”. Znalazły się na nich pokolorowane przez dzieci ze świetlicy obrazki przedstawiające symbole Polski oraz historyczne miejsca i postacie. Tablice zachwycały nie tylko wielkością, ale feerią barw i bogactwem pomysłów.

 

Dzień Pluszowego Misia

W programie bibliotecznych imprez nie może zabraknąć Dnia Pluszowego Misia. Impreza odbyła się 25 listopada w grupie świetlicowej pani Katarzyny Wasilewskiej. W tym dniu dzieci przyniosły do szkoły swoje ulubione misie. Po przedstawieniu swoich maskotek dzieci i misie wzięły udział w konkursie wiedzy o misiach i w szeregu konkurencji takich jak: chodzenie po linie, przejście leśną ścieżką, celowanie do kosza, rysowanie misia z zawiązanymi oczami, wyjadanie miodku. Podczas zabawy odbyło się też czytanie wierszy o misiach i degustacja misiowych przysmaków. Dzieci były zadowolone, misie chyba też!

Ważne rocznice

W styczniu i na początku lutego miały miejsce trzy ważne rocznice. 3 stycznia 83. urodziny obchodziła znana pisarka Joanna Papuzińska. Z tej okazji powstała wystawka jej utworów takich jak: zbiorki wierszy, seria książek o Rokisiu, „Asiunia”, „Mój tato szczęściarz”, „Olbrzymy i krasnale”. Podczas zajęć bibliotecznych były czytane fragmenty książki „Rokiś, gdzie ja się biedniuteńki podzieję”.

18 stycznia w rocznicę urodzin A. A. Milne`a obchodzony jest Dzień Kubusia Puchatka. Była to okazja, żeby przypomnieć sylwetkę jednego z najbardziej znanych na świecie misiów oraz poczytać fragmenty książek: „Kubuś Puchatek” i „Chatka Puchatka”. Uczniowie dowiedzieli się również o dalszych losach Kubusia i jego przyjaciół, opowiedzianych w książce „Przyjaciele ze Stumilowego Lasu”, i innym, kontrowersyjnym tłumaczeniu „Kubusia Puchatka” zatytułowanym „Fredzia Phi-Phi”. Swoją drogą, ciekawe, jak zostanie przyjęte nowe tłumaczenie „Ani z Zielonego Wzgórza”. Czy wywoła takie samo oburzenie jak „Fredzia Phi-Phi”?

1 lutego minęła 10. rocznica śmierci noblistki Wisławy Szymborskiej. Podczas zajęć bibliotecznych uczniowie klas 1-3 mieli okazję zobaczyć piękne albumy, poświęcone poetce (a wykonane przez starszych uczniów) i usłyszeć informacje o jej życiu. Dzieci wysłuchały wiersza „Kot w pustym mieszkaniu”, tworzyły (tak jak poetka) lepieje i kolaże – w związku ze zbliżającym się Świętem Zakochanych były to kolaże walentynkowe.

 

Walentynkowe atrakcje

Jak co roku biblioteka zorganizowała walentynkowe atrakcje dla swoich czytelników. Dla klas V-VIII, które przebywały na nauczaniu zdalnym, była to akcja „Zakochaj się w książce”. Uczniowie mogli zamówić przez e-dziennik wybraną przez siebie książkę lub zdać się na wybór bibliotekarki. Przygotowane książki, z walentynką w środku, czekały do odbioru w szkole 14 lutego.

Klasy czwarte wzięły udział w akcji „Randka w ciemno”. Wszystkie książki wypożyczane w piątek przed feriami były pięknie zapakowane i stanowiły wielką niespodziankę, do rozpakowania, oczywiście, 14 lutego. Na uczniów klas młodszych czekały w piątek, wraz z książką, słodkie, pachnące, piernikowe serduszka.

 

Pasowanie na czytelnika

W piątek 4 marca odbyło się pasowanie uczniów klas pierwszych na czytelników. Pasowanie poprowadzili uczniowie klasy 3c: Wiktoria Dulińska, Kornelia Mańkowska, Maja Kołodziej, Antoni Gierlak i Maciej Kawa. Starsi koledzy i koleżanki, przebrani za bajkowe postacie, przypomnieli pierwszoklasistom zasady korzystania z książek i przeprowadzili konkurs ze znajomości baśni. Następnie odbyło się uroczyste pasowanie, a na pamiątkę tego zdarzenia uczniowie klas pierwszych otrzymali książeczki „Pierwsze abecadło”, przekazane przez Fundację. Dzieci bardzo się ucieszyły się z książek, od których mogą zacząć kompletowanie własnej biblioteczki.

 

Święto Kobiet

Z okazji Dnia Kobiet biblioteka zorganizowała w klasach 4-8 akcję „Ubierz się w książkę”, która polegała na wykonaniu zdjęcia z okładką książki, czyli sleevface. Uczennice i nauczycielki wcześniej przymierzyły się do wystawionych książek i w poniedziałek 7 marca odpowiednio ubrane i uczesane wzięły udział w sesji zdjęciowej. Pobyt w bibliotece połączony był z poczęstunkiem i z miłą rozmową na temat przyszłych celów i marzeń.

Podczas lekcji bibliotecznych w klasach 1-3 odbyły się rozmowy na temat sławnych kobiet oraz czytane były fragmenty książek: „Opowieści na dobranoc dla młodych buntowniczek” i „Damy, dziewuchy i dziewczyny”. Było miło, słodko i ciekawie.

  • Banner
  • Banner
  • Banner
  • Banner