Lekcje plenerowe to wspaniała alternatywa dla zajęć w szkolnych ławkach, szczególnie wiosną. Świeże powietrze i obecność natury nie tylko wpływają korzystnie na zdrowie, ale mogą być również wspaniałym źródłem wiedzy.
1. Mierzenie długości
Główny cel zajęć: mierzenie odległości miedzy wybranymi obiektami w terenie, jednostki miary
Lekcja matematyki w terenie to fascynujący pomysł na połączenie abstrakcyjnej nauki z praktycznym doświadczeniem. Uczniowie pracowali w parach, korzystając z taśmy mierniczej i sznurka. Mieli za zadanie oszacować odległość między drzewami, czy szerokość boiska szkolnego. Porównywali wyniki, a następnie mierzyli odległości taśmą mierniczą. Wybierali również samodzielnie obiekty w terenie, mierzyli krokami, a następnie weryfikowali za pomocą centymetra.
Była to doskonała okazja do zastosowania matematyki w praktyce.
2. Wyszukiwanie w otoczeniu nazw według podanej zasady
Główny cel zajęć: Utrwalenie poznanych zasad ortograficznych – pisownia wyrazów z ż i rz
Uczniowie podzieleni na zespoły tropili wyrazy z trudnościami ortograficznymi. Nie było łatwo, bo wokół roiło się od drzew, krzewów, dróżek i żonkili, a wszyscy chcieli napisać ich jak najwięcej. Uczniowie wykazali się dużą spostrzegawczością. Chociaż nie wszystkie wyrazy udało się poprawnie zapisać, to i tak grupy otrzymały super oceny. Utrwaliliśmy zasady pisowni i przy okazji dobrze bawiliśmy się.
3. Wiosna w przyrodzie
Główny cel zajęć: Obserwowanie zmian zachodzących w przyrodzie wiosną
Wiosną, gdy przyroda budzi się do życia, wybraliśmy się na kolejne zajęcia w terenie. Ta atrakcyjna forma nauki, pobudza nie tylko zmysł wzroku, ale i węch czy dotyk. Namacalna bliskość natury pomaga lepiej utrwalić wiedzę. Uczniowie mieli za zadanie rozpoznać i nazwać wszelkie zaobserwowane zwiastuny wiosny – rośliny, zwierzęta czy zjawiska przyrodnicze. Nie zabrakło również dyskusji na tematy ekologiczne.
Magdalena Wojcieszek
Małgorzata Płatek