Nowi mieszkańcy naszej szkoły.

We wrześniu w naszej szkole pojawili się nowi mieszkańcy, ryby nazywane pyszczakami. Ich nazwa pochodzi od sposobu inkubacji ikry. Samice wylęgają narybek w pyszczkach, dając mu w ten sposób schronienie.

Przez cały okres inkubacji ikry i opieki nad młodymi samice nie pobierają pokarmu. Może to trwać nawet przez 21 dni!

Samce zajmują się w tym czasie ochroną zajmowanego terytorium, często wykazując przy tym dużą agresję.

Naturalnym środowiskiem występowania pyszczaków jest Jezioro Malawi znajdujące się w Afryce. W szkolnym akwarium staramy się zapewnić rybom warunki jak najbardziej zbliżone do naturalnych.

Opiekę nad hodowlą szkolną sprawują uczniowie klasy 4b uczestniczący w kółku przyrodniczym.