Biblioteka szkolna – mgr Andrzeja Soja

wydarzenia w roku szkolnym 2018/2019

 

GODZINY OTWARCIA BIBLIOTEKI

Poniedziałek 7.30 – 13.30 (kl. IV – VII, gimnazjum)

Wtorek 7.30 – 13.30 (kl. I – III)

Środa 7.30 – 13.30 (kl. IV – VII, gimnazjum)

Czwartek 7.30 – 13.30 (kl. IV – VII, gimnazjum)

Piątek 7.30 – 13.30 (kl. I – III)

1. Nowy rok szkolny.

Początek roku szkolnego był trudny – tony nowych podręczników, które trzeba było rozpakować, przeliczyć, posegregować, opieczętować, ponumerować, wpisać do księgi inwentarzowej i rozdać uczniom. Na szczęście wszystko udało się zrobić na czas. Uczniowie klas 1-3 otrzymali podręczniki w pierwszym tygodniu, a uczniowie klas 4-8 i 3 gimnazjum - do końca drugiego tygodnia.

2. Konkurs „Biedronki”.

19 września trzy klasy pierwsze oraz klasa 2a z wychowawczyniami: panią Teresą Mikuszewską-Tomoń, panią Justyną Wożniak, panią Magdaleną Wojcieszek i panią Anną Czarnik, udały się do gospodarstwa agroturystycznego „Szmer” w Godowej. W programie pobytu w gospodarstwie znalazły się takie atrakcje jak: kiszenie kapusty, zbieranie z pola dyni, przejażdżka wozem, wizyta w stajni. Podczas tych zajęć oraz wspólnej zabawy znalazł się też czas na czytanie fragmentów książki „Gang słodziaków” i wierszy Jana Brzechwy z tomiku „Zwierzyniec”. Piękne zdjęcia, relacja i prace uczniów pt. „Szkolne przygody gangu słodziaków” wezmą udział w konkursie „Biedronki”. Trzymajcie kciuki!

3. Udział polskich lotników w bitwie o Anglię.

Klasa 7a z wychowawczynią Beatą Szelą i klasa 8b z Elżbietą Lalik wyjechały do kina na film „Dywizjon 303. Prawdziwa historia”. Przed wyjazdem 22 września w bibliotece szkolnej odbyło się spotkanie z pasjonatami lotnictwa: panem Józefem Sitkiem i panem Wiesławem Soją. Pan Wiesław Soja opowiedział o polskim lotnictwie podczas II wojny światowej, a pan Józef Sitek zaprezentował własnoręcznie wykonane modele samolotów. Między poszczególnymi częściami pogadanki uczniowie kl. 7a: Piotr Warzocha i Bartek Zaręba przeczytali fragmenty książki Arkadego Fiedlera „Dywizjon 303”. Z taaaakim przygotowaniem można już było obejrzeć film.

4. Narodowe Czytanie podczas wycieczki.

Ogólnopolska akcja Narodowego Czytania odbyła się 8 września, a w naszej szkole z tej okazji 27 września została zorganizowana wycieczka „Śladami Stefana Żeromskiego” W wycieczce wzięły udział klasy: 7b i 7c wraz z wychowawczyniami: panią Lillą Zielińską i panią Justyną Stachurą. Funkcję przewodnika pełnił pan Wiesław Soja. Uczniowie zwiedzili Muzeum Lat Szkolnych Stefana Żeromskiego w Kielcach. Wzięli udział w ciekawej lekcji muzealnej „Szkoła w czasach Żeromskiego i szkoła dziś”. Później udali się na górę Święty Krzyż, zwiedzili Muzeum Misyjne oraz zobaczyli gołoborza. Podczas wycieczki w autokarze czytane były fragmenty książek Stefana Żeromskiego: „Syzyfowe prace”, „Przedwiośnie”, a na Świętym Krzyżu - również noweli „Puszcza Jodłowa”. Przeniesienie się w rodzinne strony pisarza sprawiło, że Narodowe Czytanie było w tym roku wyjątkowo atrakcyjne.

5. Dzień Głośnego Czytania w bibliotece.

28 września w bibliotece szkolnej odbył się Dzień Głośnego Czytania z udziałem zaproszonych gości: leśniczego pana Leszka Iskrzyckiego, emerytowanej nauczycielki pani Haliny Masełek, higienistki pani Jadwigi Kidackiej i mam uczennic z klasy 1b: pani Małgorzaty Zimny i pani Małgorzaty Biela. Goście czytali kolejne fragmenty książki Renaty Piątkowskiej „Gang słodziaków”, które były okazją do rozmowy na temat pracy leśniczego i opieki nad zwierzętami leśnymi, pracy higienistki szkolnej i udzielania pierwszej pomocy. Była też mowa o tajemnicy, miłości i o wartości domu, rodziny. Rozmowom towarzyszyła wspaniała atmosfera i same pozytywne emocje.

6. Wojna w literaturze.

Na zaproszenie Gminnej Biblioteki Publicznej w Czudcu klasa 3b i 3c gimnazjum udały się na spotkanie z autorami: Kazimierzem Burnatem z Wrocławia i Geza Cseby z Węgier. Spotkanie odbyło się w ramach XVIII Międzynarodowej Galicyjskiej Jesieni Literackiej. Uczniowie wysłuchali pogadanki na temat wojny i jej skutków oraz wierszy wojennych ukraińskiej poetki. Później odbyły się zajęcia w bibliotece szkolnej z wykorzystaniem książek otrzymanych z Muzeum „Pollin” w nagrodę za wyróżniające przeprowadzenie akcji „Żonkile”: Romana Kenta „Mój pies Lala” i Rywki Lipszyc „Dziennik z getta łódzkiego”. Łza wzruszenia zakręciła się w niejednym oku.

7. Konkursy w bibliotece.

Październik – Międzynarodowy Miesiąc Bibliotek Szkolnych upłynął pod znakiem konkursów. Odbyło się 4 konkursy:

-Konkurs na okładkę książki J. Londona „Biały kieł”. Wzięły w nim udział klasy: 2b i 2c, które obejrzały w kinie film i wysłuchały głośnego czytania fragmentów książki podczas zajęć świetlicowych.

-Konkurs „Jeden z dziesięciu”, podczas którego sprawdzana była wiedza o psach, a lekturą obowiązkową była „Anielka” B. Prusa. Konkurs przygotowały uczennice kl. 6b: Ania Pasternak, Sylwia Sanecka i Iza Siuta.

-Konkurs ładnego pisania „O dyrektorskie pióro” odbył się z okazji rocznicy wyboru Karola Wojtyły na papieża, dlatego wprowadzenia dokonała katechetka, pani Maria Sanecka oraz uczennica kl 7a Wiktoria Stachura. Później uczniowie przepisywali znalezione w zbiorach bibliotecznych fragmenty wypowiedzi Jana Pawła II. Największym kunsztem wykazała się uczennica klasy 7b Gabriela Ferenc, która została Mistrzynią Ładnego Pisania. Zaszczytne drugie miejsce i tytuł Wicemistrzyni zdobyła uczennica klasy 7a Katarzyna Kawa. Prace oceniała komisja w składzie: Maria Sanecka, Małgorzata Żybura, Andrzeja Soja.

-Konkurs pięknego czytania przeznaczony był dla uczniów klas czwartych. Wzięło w nim udział aż 18 uczniów najlepiej czytających w swoich klasach, więc rywalizacja była zacięta. Uczniowie czytali wylosowane fragmenty książki Andrzeja Maleszki „Czerwone krzesło”. Oceny czytania dokonała komisja w składzie: Justyna Stachura, Beata Szela, Andrzeja Soja. Biorąc pod uwagę płynność, dykcję, intonację oraz odpowiednie tempo czytania komisja wyłoniła 3 zwycięzców oraz przyznała 3 wyróżnienia:

I miejsce – Julia Machnica

II miejsce – Julia Jamrozik

III miejsce – Gabriela Środoń

Wyróżnienia: Tomasz Masełek, Aleksandra Stec, Paulina Jacek.

Gratulujemy wszystkim zwycięzcom!

8. Spotkanie z pisarką.

Biblioteka Publiczna zorganizowała 25.10. spotkanie z pisarką Renatą Piątkowską, autorką popularnej wśród dzieci książki „Gang słodziaków”. W spotkaniu wzięli udział uczniowie klas: 6a, 6b i 5c. Pisarka promowała swoją nową książkę „Moje wszystkie mamy”, poświęconą Irenie Sendlerowej, Polce, która podczas drugiej wojny światowej uratowała ponad 2000 żydowskich dzieci. Spotkanie było bardzo ciekawe, wielu uczniów zakupiło książki oraz zdobyło autograf i dedykację pisarki. Oby takich spotkań było jak najwięcej!

9. Kiermasz książek.

W październiku rozpoczął się w bibliotece kiermasz książek. Uczniowie, rodzice, nauczyciele mogą zakupić w promocyjnych cenach pięknie wydane książki z takich wydawnictw jak: Wilga, AWM, Dragon. Zainteresowanie jak zwykle jest duże, a nowo zakupione książki przynoszą dzieciom wiele radości.

10. Promocja czytelnictwa.

W bibliotece powstały piękne plakaty promujące czytanie książek. Wykonawcami plakatów byli uczniowie należący do Klubu Miłośników Książek: Kinga Czarnik, Patrycja Czarnik, Amelia Kułak, Julia Sanecka, Natalia Duda, Kacper Lepak, Ilona Kowalska.

11. Drzewo miłości i uprzejmości.

Podczas zajęć bibliotecznych w klasach I-III były czytane teksty mówiące o wartościach: miłości, przyjaźni, grzeczności, uprzejmości. Wynikiem tych zajęć było drzewo miłości i uprzejmości, na którym dzieci zawieszały listki ze swoimi dobrymi uczynkami. W ten sposób powstało piękne, kolorowe, jesienne drzewo.

12. Warto przeczytać.

W bibliotece powstała wystawka książek o różnej tematyce. Są książki historyczne, przygodowe, psychologiczne, obyczajowe, science-fiction, komiksy, utwory poetyckie. Każdy uczeń może tam znaleźć coś dla siebie zgodnie ze swoimi zainteresowaniami i preferencjami czytelniczymi. Do czytania zachęca biblioteczna maskotka – krecik.

13. Książkowa lista przebojów.

Na ścianie w bibliotece zawisła skrzynka z napisem „Książkowa lista przebojów”. Uczniowie mogą tam wrzucać karteczki z tytułami „przebojowych” książek. Pod koniec roku kalendarzowego zostanie wyłonionych 10 najlepszych książek 2018 roku.

 

 

  • Banner
  • Banner
  • Banner
  • Banner