Przejdź do głównej treści Przejdź do wyszukiwarki
Szkoła Podstawowa im. kar. Stefana Wyszyńskiego w Czudcu

2021/2022

Biblioteka szkolna – mgr Andrzeja Soja

wydarzenia w roku szkolnym 2021/2022 (marzec, kwiecień, maj, czerwiec)

starsze wydarzenia znajdują się w ARCHIWUM

 

 

 Regulamin wypożyczania podręczników    

 

Światowy Dzień Poezji z Marią Konopnicką

Światowy Dzień Poezji był w bibliotece obchodzony 18 marca. Uczestnikami imprezy byli uczniowie z grupy świetlicowej pani Urszuli Nierody. Przy dźwiękach „Czterech pór roku. Wiosny” Vivaldiego dzieci recytowały wiersze o wiośnie. Najbardziej podobały się recytacje Julii Gierlak, Mikołaja Pietrasza, Oliwiera Kotowicza i Maksymiliana Szlachty i ci uczniowie otrzymali nagrody książkowe. Później bibliotekarka szkolna przedstawiła uczniom sylwetkę Marii Konopnickiej, ponieważ rok 2022 jest Rokiem Marii Konopnickiej. Dzieci poznały kilka wierszy poetki o tematyce wiosennej oraz obejrzały fragment książki „O krasnoludkach i sierotce Marysi” z programu „Bajanie na ścianie”. Grupa pani Urszuli Nierody była bardzo grzeczna i zdyscyplinowana, wszyscy uczniowie zostali nagrodzeni dekoracjami świątecznymi i słodyczami.

Świąteczny kiermasz książek

W bibliotece odbył się świąteczny kiermasz książek. Książki pochodziły z księgarni Tuliszków. Uczniowie klas młodszych mogli zakupić bajki, kolorowanki, testy trzecioklasisty. Dla uczniów klas starszych były testy ósmoklasisty i repetytoria. Nie zabrakło też książek o zdrowym odżywianiu i kucharskich. Zainteresowanie kiermaszem było duże, tym bardziej, że wszystkie książki były sprzedawane w promocyjnych cenach. Niektóre pozycje zostały domówione w większej liczbie egzemplarzy.

Czytanie „Jeżycjady” Małgorzaty Musierowicz

W kwietniu w bibliotece szkolnej odbyło się Czytanie „Jeżycjady” Małgorzaty Musierowicz. Wzięli w nim udział uczniowie klasy IV a, IV c i VII a wraz z nauczycielkami języka polskiego, panią Moniką Siutą i panią Justyną Stachurą. Uczniowie klas czwartych przeczytali fragmenty kilku książek Małgorzaty Musierowicz, natomiast siódmoklasiści przygotowali dwie scenki z książki „Opium w rosole”. Akcja książki rozgrywa się w latach osiemdziesiątych XX wieku, dlatego czytaniu towarzyszyła odpowiednia oprawa sceniczna. Uczniowie i nauczyciele byli przebrani w stroje z czasów PRL-u, z tego okresu pochodziła również wykorzystana w scence zastawa stołowa. Oprócz czytania uczniowie wysłuchali również ciekawostek z życia Małgorzaty Musierowicz i obejrzeli wywiad z pisarką, przeprowadzony przez fundację „Cała Polska czyta dzieciom”. Scenki zostały sfilmowane i wezmą udział w VI Ogólnopolskim Konkursie Czytania „Jeżycjady” Małgorzaty Musierowicz.

link do FILMU

Projekty edukacyjne w ramach programu „Ocalimy świat”

W marcu zakończyła się realizacja programu „Ocalimy świat” w kl. 2b i 5b. Zwieńczeniem programu były przygotowane przez klasy i wychowawców projekty edukacyjne. Klasa 2b, wraz z wychowawczynią panią Joanną Totą, zajęła się ochroną zagrożonych gatunków ptaków, żyjących na naszym terenie: sów i jerzyków. Uczniowie własnoręcznie wykonali budki dla sów i pomalowali budki dla jerzyków. Budki dla sów z pomocą dorosłych zostały zawieszone w parku przy Zespole Szkół w Czudcu, natomiast budki dla jerzyków uroczyście, w obecności Wójta Gminy pana Andrzeja Ślipskiego i Dyrektor Szkoły pani Lidii Pasternak, zawisły obok budynku szkoły. Klasa 5b poszła w kierunku „zero west” i uszyła ze starych firanek worki na warzywa. Obydwie inicjatywy wydają się jak najbardziej potrzebne i pożyteczne. Mamy nadzieję, że jest to dopiero początek tego typu działań w naszej szkole. Projekt klasy 2b weźmie udział w konkursie „Ocalimy świat” na najlepszy projekt ekologiczny. Trzymamy kciuki!

link do FILMU

Świętowanie 3 Maja

W związku ze zbliżającym się Świętem 3 Maja na lekcjach bibliotecznych w klasach 1-3 były czytane fragmenty książki „Luneta czasu i Konstytucja 3 Maja”. Książka w przystępny sposób tłumaczy, czym jest w ogóle Konstytucja i dlaczego Konstytucja 3 Maja była tak ważna dla Polski i Polaków. Uzupełnieniem zajęć była gazetka wykonana z książeczki kolorowanki „Konstytucja 3 Maja”. Uczniowie mogli się z niej nie tylko wiele dowiedzieć, ale też zobaczyć, np. jak wyglądał król Stanisław August Poniatowski i inni twórcy Konstytucji, w co ubierali się w tym czasie przedstawiciele różnych grup społecznych: szlachta, mieszczanie, chłopi, jaki był strój ucznia Szkoły Rycerskiej. Wiwat 3 Maja!

Tydzień Bibliotek

Hasłem tegorocznego Tygodnia Bibliotek były słowa: Biblioteka – świat w jednym miejscu. Z tej okazji w bibliotece w dniach od 9 do 13 maja został zorganizowany Dzień europejski i Dzień amerykański. Uczniowie mieli możliwość zapoznać się z informacjami i ciekawostkami na temat czytania książek w takich krajach jak: Francja, Anglia, Szwecja, Stany Zjednoczone oraz przejrzeć i wypożyczyć zgromadzone na wystawkach książki autorów z tych krajów, przetłumaczone na język polski. Czwartek 12 maja był też Światowym Dniem Limeryków, dlatego uczniowie klas starszych próbowali swoich sił w pisaniu limeryków. Nie było łatwo!

Głośne czytanie w sali i w plenerze

Głośne czytanie daje dużą satysfakcję czytającemu i słuchającym, zwłaszcza jeśli lektura trafi w gust słuchaczy. Tym razem chyba się to udało, gdyż czytana przez bibliotekarkę książka „Magiczne drzewo. Porwanie” A. Maleszki wzbudza w grupie świetlicowej pani Katarzyny Wasilewskiej duże emocje. Dzieci są bardzo zainteresowane i nigdy nie mają dość słuchania. Dobrze jest też od czasu do czasu zmienić miejsce czytania, np. wyjść z sali i usiąść pod drzewami na zielonej trawie. W takiej scenerii odbyło się czytanie książek ekologicznych: E. Nowak „Reginka szuka domu” i J. Bednarek „Ty też możesz ocalić świat” dla uczniów klasy 1b i 1c. Wielkie podziękowania należą się wychowawczyniom, pani Małgorzacie Płatek i pani Magdalenie Wojcieszek, które zorganizowały te spotkania. Dziękuję wyżej wymienionym uczniom i nauczycielom za pamięć o Dniu Bibliotekarza i miłą niespodziankę.

NPRCz 2022

Hurra! Po raz kolejny Szkoła Podstawowa w Czudcu otrzymała dofinansowanie z Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa w wysokości 15000 zł na zakup książek i innych materiałów do biblioteki. Tym razem fundusze zostaną przeznaczone przede wszystkim na zakup nowych lektur oraz wymianę tych, które są zniszczone. Poza tym część pieniędzy zostanie przeznaczona na zakup sprzętu komputerowego i umeblowania do biblioteki w małej szkole, tak aby stała się nowocześniejsza i bardziej atrakcyjna dla uczniów.

Tydzień Czytania Dzieciom

W tym roku odbył się już XXI Ogólnopolski Tydzień Czytania Dzieciom. Przebiegał on pod hasłem „Polscy autorzy dla klimatu”. Inauguracja Tygodnia Czytania miała miejsce 27 maja w Warszawie podczas Targów Książki. Nasza szkoła wzięła aktywny udział w tej inicjatywie, organizowanej przez Fundację „Cała Polska czyta dzieciom”. Grupa uczniów pod opieką księdza Szymona Kłaka i pani Anny Szlęzak uczestniczyła w Targach Książki w Warszawie. Podczas zajęć bibliotecznych i w czasie wycieczki do Sandomierza czytane były fragmenty książki Justyny Bednarek „Ty też możesz ocalić świat”. Grupa świetlicowa pani Magdaleny Wojcieszek obejrzała i wysłuchała na facebooku innych polskich autorów czytających swoje książki o tematyce ekologicznej, m.in. Grzegorza Kasdepke i Tomasza Samojlika. Nauczycielki nauczania początkowego: pani Małgorzata Płatek i pani Magdalena Wojcieszek zaprosiły do głośnego czytania uczniów klas starszych, rodziców i dziadków. Byłoby wspaniale, gdyby każdy tydzień był tygodniem czytania dzieciom!

Podsumowanie czytelnictwa

Przez cały rok szkolny w bibliotece bardzo dużo się działo. Zrealizowane zostały trzy ważne programy: Wychowanie przez Czytanie, Ocalimy Świat i Ratownicy Czytelnictwa. Uczniowie biorący udział w Ogólnopolskim Konkursie Czytania „Jeżycjady” zajęli II miejsce i otrzymali nagrodę. Czytelnictwo też było zadowalające. Uczniowie klas 1-3 wypożyczyli 4167 książek, co daje średnią na ucznia 18,12. Najlepsze pod względem czytelnictwa były klasy: 1a, 1b, i 1c. Uczniowie klas 4-8 wypożyczyli 2228 książek, średnia na ucznia 7,6. Najwięcej książek wypożyczyły klasy: 4a, 4c i 7a. Tytuł Ratownika Czytelnictwa i nagrodę książkową otrzymało 42 uczniów.

Dziękuję wszystkim uczniom za wspólnie spędzony czas. Gratuluję najlepszym czytelnikom. Dziękuję nauczycielom za aktywny udział w akcjach czytelniczych. Życzę wszystkim udanych wakacji i dobrego odpoczynku.


 


 

 

 

Projekt "Ocalimy Świat"

Projekt "Ocalimy Świat"

Głośne czytanie w sali i w plenerze

Głośne czytanie w sali i w plenerze

Tydzień Bibliotek

Tydzień Bibliotek

Świętowanie 3 Maja

Świętowanie 3 Maja

Światowy Dzień Poezji z Marią Konopnicką

Światowy Dzień Poezji z Marią Konopnicką

Świąteczny kiermasz książek

Świąteczny kiermasz książek

Jeżycjada

Jeżycjada

Kalendarz

Lista wydarzeń w miesiącu Grudzień 2023 Brak wydarzeń w tym miesiącu.

Imieniny

Imieniny: