Przejdź do głównej treści Przejdź do wyszukiwarki
Szkoła Podstawowa im. kar. Stefana Wyszyńskiego w Czudcu

2023/2024

Biblioteka szkolna – mgr Andrzeja Soja

wydarzenia w roku szkolnym 2023/2024

 

 

 Regulamin wypożyczania podręczników    

 

Początek roku szkolnego w bibliotece

Nowy rok szkolny w bibliotece rozpoczyna się już od połowy sierpnia, bo wtedy kurierzy dowożą pudła z nowymi podręcznikami i zeszytami ćwiczeń. W tym roku nowe podręczniki otrzymali uczniowie klas pierwszych, czwartych i siódmych, a wszyscy uczniowie - nowe zeszyty ćwiczeń. Przysłane materiały trzeba było rozpakować, przeliczyć i przygotować do wypożyczenia. Zgodnie z Regulaminem wypożyczania podręczników i materiałów edukacyjnych trafiły one do uczniów w pierwszych dwóch tygodniach września.

XI Narodowe Czytanie

15 września na sali gimnastycznej odbyło się XI Narodowe Czytanie. W tym roku lekturą była powieść Elizy Orzeszkowej „Nad Niemnem”. Czytanie poprzedzone było informacjami na temat wartości książki, które przekazała pani Anna Oliwińska-Wacko oraz przedstawieniem tła historycznego powieści przez panią Justynę Trzeciak. Następnie odbyło się głośne czytanie książki przez uczniów: Emilię Czarnik i  Oliwię Łyszczarz oraz nauczycieli: Lidię Pasternak, Elżbietę Lalik, Teresę Mikuszewską -Tomoń, Urszulę Nierodę, Konrada Chlebicę, Renatę Półzięć i Lidię Mańko-Banek. Czytaniu towarzyszyła piękna scenografia, przedstawiająca XIX-wieczny pokój z wiszącymi na ścianach portretami Elizy Orzeszkowej i jej bliskich, przygotowana przez panią Urszulę Nierodę. Było nastrojowo, uroczyście i  patriotycznie.

Dzień Głośnego Czytania w klasach 1-3

Zamiast Narodowego Czytania klasy 1-3 miały swój Dzień Głośnego Czytania. Impreza czytelnicza odbyła się na małej sali gimnastycznej. Uczniowie wysłuchali wypowiedzi zaproszonych gości na temat korzyści z czytania. Głos zabrali: wicedyrektor szkoły, pani Bożena Złotek, psycholog, pani Anna Ziarnik, logopeda, pani Iwona Łysanowicz i pedagog, pani Beata Szela. Każdy z mówiących, na potwierdzenie swoich słów, przeczytał też fragment wybranej książki. Następnie wszyscy uczniowie przeczytali głośno wiersz Marii Konopnickiej „Stefek Burczymucha”. Niektórym trudno było skupić uwagę całą godzinę lekcyjną, ale na pewno było warto, bo można się było dużo dowiedzieć i nauczyć.

Noc Bibliotek

Uczniowie naszej szkoły, jak co roku, otrzymali zaproszenie do Gminnej Biblioteki Publicznej na Noc Bibliotek. Jest to ogólnopolska akcja, której celem jest promocja czytelnictwa. Noc Bibliotek odbyła się u nas 11 października i wzięło w niej udział 35 uczniów z klasy drugiej i kilku z klas starszych. Impreza czytelnicza rozpoczęła się od wysłuchania opowiadania „Tajemnica zamku” z ulubionej przez dzieci serii „Operacja”. Następnie dzieci samodzielnie wykonały z papieru czapki detektywistyczne, które służyły im podczas rozwiązywania zagadek, szyfrów i tropienia śladów ukrytych w bibliotece. Podczas zabawy w detektywów uczniowie zwiedzili wszystkie zakamarki biblioteki. Na zakończenie Nocy Bibliotek był poczęstunek i oglądanie filmu. Dzieci bawiły się doskonale, za co dziękujemy pani dyrektor Halinie Zarębie i miłym paniom bibliotekarkom.

Program „Ocalimy świat”

Nasza szkoła po raz trzeci bierze udział w ekoprogramie „Ocalimy świat”. Jego twórcą i patronem jest fundacja „ABC XXI Cała Polska czyta dzieciom”. W tym roku program jest realizowany z uczniami klasy 5c, którzy poznając przysłane przez Fundację materiały uczą się ekologicznych zachowań. W październiku i listopadzie odbyły się dwa spotkania organizacyjne(on-line) – dla edukatorów i dla uczniów, w  których wzięliśmy udział. Poza tym w ramach programu odbyło się spotkanie uczniów z pszczelarzem, panem Stanisławem Musiałkiem i zajęcia z lekturą opowiadania „Schaboszczak” Tomasza Samojlika. Na zakończenie programu uczniowie wezmą udział w  konkursie na najlepszy projekt ekologiczny. Trzymamy kciuki!

Akcja „Przerwa na czytanie”

W tym roku nasza szkoła po raz pierwszy wzięła udział w akcji „Przerwa na czytanie”. Jest to akcja ogólnopolska, w której chodzi o  to, żeby w jednym miejscu i w jednym czasie zgromadziło się jak najwięcej czytających osób. Akcja odbyła się 27 października i wzięło w niej udział 350 uczniów i nauczycieli. Podczas przerw uczniowie czytali książki, przyniesione z własnej biblioteczki lub wypożyczone z  biblioteki szkolnej. Dużą pomysłowością wykazali się uczniowie klas 1-3, którzy przynieśli wygodne poduszki, koce i czytali w  komfortowych warunkach. Uczniowie klas starszych najczęściej czytali na korytarzach, zgodnie z mottem akcji, że można czytać w  każdym miejscu i o każdej porze. „Przerwa na czytanie” poprzedzona była loterią fantową – każdy uczeń, który wypożyczył książkę, brał udział w losowaniu oryginalnego breloczka, wykonanego przez pana Konrada Chlebicę w drukarce 3D. Akcja została utrwalona na zdjęciach przez panią Beatę Szelę i pana Konrada Chlebicę. Dziękujemy wszystkim, którzy zaangażowali się w przygotowanie i  przebieg akcji.

Patroni 2023 Roku

Wiele działań bibliotecznych skupionych było wokół patronów 20223 roku. Odbyły się lekcje biblioteczne, poświęcone patronom bieżącego roku, powstała gazetka ścienna „Patroni 2023 Roku”, odbyły się dwa konkursy: Konkurs na kolaż inspirowany twórczością Wisławy Szymborskiej i Konkurs wiedzy o patronach 2023 roku. Uczestnicy konkursów otrzymali pamiątkowe dyplomy, a zwycięzcy: Paulina Biela, Filip Koczur, Szymon Piechowiak, Aleksandra Paruzel, Weronika Lepak, Anna Lepak i Joanna Lepak otrzymali również nagrody książkowe. Gratulujemy!

Świąteczny kiermasz książek

Jak co roku przed świętami Bożego Narodzenia w bibliotece odbył się świąteczny kiermasz książek. Uczniowie mogli zakupić w  promocyjnych cenach atrakcyjne książki do czytania, do nauki języka angielskiego, lektury, rebusy, kolorowanki, szlaczki, książeczki z  naklejkami. Kiermasz był wynikiem współpracy naszej biblioteki z  dwoma księgarniami: „U Jacka” i „Tuliszków”. Największe zainteresowanie kiermaszem było wśród uczniów klas 1-3, którzy chętnie kupowali książki i cieszyli się z ich zakupu.

Reklama książek

Aby pomóc uczniom w wyborze książek do czytania, w bibliotece dla klas 4-8 powstała gazetka „Polecane przez Was”. Uczniowie, którzy przeczytali ciekawe książki, polecali je innym, zawieszając na gazetce reklamę książki (autor, tytuł, ilustracja). Z kolei w bibliotece małej szkoły uczniowie klasy 3b pod opieką pani Małgorzaty Płatek pisali recenzje przeczytanych książek, a klasa 2a, czyli uczniowie pani Katarzyny Wasilewskiej prowadzili piękne zeszyty lektur. Polecane książki były chętnie wypożyczane i czytane.

Spędzanie czasu w bibliotece

Biblioteka jest nie tylko miejscem, gdzie wypożycza się książki, ale gdzie miło można spędzić czas. Podczas przerw wielu uczniów ucieka przed hałasem, który panuje na korytarzach i chroni się w bibliotece. Tu można posiedzieć w ciszy, poczytać, ale też pograć w szachy, w  kulki czy w cieszącą się ciągle dużą popularnością grę „Zgadnij, kim jestem”. Można też podczas wolnej godziny poćwiczyć śpiew i taniec, tak jak to zrobiły uczennice z kl. 5a. Masz wolny czas, przyjdź do biblioteki, nie pożałujesz!

Podsumowanie czytelnictwa

W styczniu zostało podsumowane czytelnictwo uczniów za I półrocze bieżącego roku szkolnego. Uczniowie wypożyczyli w sumie 3333 książki. Jak zwykle najlepsi czytelnicy byli w klasach 1-3. Zespołowo wygrała kl. 3c, przed kl. 3b i kl. 1a. Indywidualnie najwięcej książek przeczytali: Lena Bury, Nikola Bury, Kaja Bukała, Natasza Jacek, Zofia Jacek, Lena Jacek, Lena Kocurek, Antonina Bojda, Kamila Czaja, Julia Wójcik, Wiktoria Czaja, Aniela Szlachta. Uczniowie klas 4-8 wypożyczali mniej, ale i tu znaleźli się wzorowi czytelnicy: Julia Czaja, Cezary Czosnek, Amelia Domaradzka, Milena Kołodziej, Wiktoria Kwiek, Tymoteusz Noga, Kinga Domaradzka, Paulina Biela, Filip Koczur, Szymon Piechowiak, Martyna Piątek. Zespołowo I miejsce zajęła klasa 4a, II miejsce – klasa 5c i III miejsce – klasa 7b. Gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów.

Akcja „Zabierz książkę na ferie”

Przed feriami została ogłoszona czytelnicza akcja „Zabierz książkę na ferie”. Żeby zachęcić uczniów do wypożyczania książek na ferie zimowe, akcja została połączona z losowaniem nagród książkowych. Uczniowie dopisali i tłumnie zjawili się w bibliotece, a dziewięcioro spośród czytelników z klas 4-8 wylosowało dodatkowo nagrody książkowe. W klasach młodszych losowanie odbędzie się po feriach. Wszystkim uczniom, którzy wypożyczyli książki, na pewno nie będzie się nudzić podczas wolnych od nauki dni, nawet jeśli pogoda nie dopisze. Życzymy udanego wypoczynku i miłych wrażeń.

Dzień Kobiet w bibliotece szkolnej

Z okazji Dnia Kobiet psycholog szkolny, pani Anna Ziarnik i bibliotekarka szkolna, pani Andrzeja Soja, zorganizowały w bibliotece spotkania z kobietami, które zajmują się rękodziełem. Swoje prace przedstawiły panie: Bożena Dziedzic, Anna Kucab, Renata Półzięć, Anna Ziarnik, Andrzeja Soja, Iwona Łysanowicz i Natalia Szela. Zainteresowani uczniowie mogli podziwiać piękne obrazy, hafty, prace na szydełku i na drutach, kartki okolicznościowe oraz poznać tajniki ich wykonania. Życzymy wszystkim paniom radości z wykonywanej pracy i sukcesów.

Pasowanie na czytelników uczniów klas pierwszych

Po półrocznej nauce, kiedy uczniowie klas pierwszych poznali już literki i umieją samodzielnie czytać, odbyło się pasowanie na czytelnika. Na początku uroczystości wystąpili uczniowie klasy 3a z pięknym przedstawieniem o tym, jak należy dbać o książki i dlaczego czytanie jest takie ważne. Przedstawienie przygotowała ze swoimi wychowankami pani Teresa Mikuszewska-Tomoń. Następnie odbyło się ślubowanie i wręczenie pamiątkowych dyplomów i książeczek „Wnuczka antykwariusza”, przysłanych przez Fundację Powszechnego Czytania. Powstały pamiątkowe zdjęcia klas z wychowawczyniami: panią Anną Czarnik, panią Joanną Totą i panią Agnieszką Gilewską. Na zakończenie pani wicedyrektor Bożena Złotek życzyła pierwszoklasistom, aby byli wzorowymi czytelnikami.

 

Z poezją Ci do twarzy

Z okazji Międzynarodowego Dnia Poezji został ogłoszony konkurs na napisanie wiersza. Nagrody za najlepszy debiut poetycki otrzymały: Weronika Lepak z kl. 4b, Paulina Biela z klasy 6b i Julia Szyszka z klasy 4b. Gratulujemy! 21 marca uczniowie klas starszych czytali głośno w bibliotece i na lekcjach języka polskiego wiersze wybrane z tomików poetyckich, wypożyczonych z biblioteki. Z kolei uczniowie z grupy świetlicowej pani Urszuli Nierody przygotowali recytacje wybranych wierszy. Po występach dzieci uczyły się jeszcze wyliczanek, słuchały wiersza „Żuk” i uzupełniały brakujące fragmenty tekstu, a na zakończenie naśladowały jazdę pociągu w trakcie słuchania wiersza „Lokomotywa”. Wszyscy recytatorzy zostali nagrodzeni drobnymi upominkami. W tym dniu w bibliotece rzeczywiście królowała poezja.

 

Kiermasze książek

W marcu i w maju odbyły się ponownie kiermasze książek, pozyskanych z księgarni „Tuliszków” i „U Jacka”. Książki jak zwykle cieszyły się dużym zainteresowaniem uczniów i nauczycieli i większość z nich została rozsprzedana. W ramach rabatu biblioteka otrzymała kilka darmowych książek, które zostały wykorzystane jako nagrody w konkursach.

 

Warto być eko

W kwietniu zakończyła się realizacja programu „Ocalimy Świat”. Uczniowie kl. 5c pod opieką wychowawczyni, pani Marii Winiarskiej, podjęli wiele działań na rzecz ochrony naturalnego środowiska. Powstało Szkolne Koło Ekologiczne (SPEc), którego członkowie interweniowali w sytuacjach zagrażających życiu planety, np. wyłączali światło na korytarzach, sprzątali śmieci, zakręcali kurki z cieknącą wodą. Uczniowie prowadzili akcję reklamową na temat zdrowego odżywiania się. Dzięki ich interwencji na stołówce szkolnej jeden dzień w tygodniu stał się dniem bezmięsnym. Na zakończenie programu powstał filmik, który weźmie udział w konkursie na najlepszy projekt ekologiczny. Życzymy powodzenia.

 

Dzień Konia

W związku z dużym zainteresowaniem tematyką koni 25 kwietnia w bibliotece odbył się Dzień Konia. Miłośnicy koni mogli wypożyczyć książki, których bohaterami są konie. Największą popularnością cieszyły się serie: Haartland i Jenny z Finmory. Poza tym odbyło się spotkanie z uczennicami klasy 4c: Marią Kubas i Kornelią Dryją, które nie tylko interesują się końmi, ale też zbierają figurki koni. Dziewczyny zaprezentowały 50 figurek koni i wykazały się ogromną wiedzą na temat tych czworonogów. Wielkie brawa dla dziewczyn!

 

Biblioteka – dobre miejsce dla człowieka

Biblioteka szkolna zgłosiła swój udział w ogólnopolskim programie dla bibliotek „Biblioteka – dobre miejsce dla człowieka”. Celem tego programu była aktywizacja bibliotek szkolnych i promocja czytania. W ramach tego programu zostały podjęte następujące działania:

- prezentacja książek polecanych przez uczniów,

- czytanie przy muzyce relaksacyjnej,

- Ogólnopolskie Wybory Książek.

Dzieciom z klas 1-3 bardzo przypadło do gustu czytanie przy muzyce relaksacyjnej i chętnie w nim uczestniczyły. W Ogólnopolskich Wyborach Książek wzięło udział 120 chętnych uczniów z naszej szkoły. W klasach 1-3 najwięcej głosów zdobyły serie książek: „Zaopiekuj się mną”, „Magiczne drzewo” i seria książek o Cukierku, a także lektura „Afryka Kazika”. W klasach 4-8 też najpopularniejsze okazały się serie: „Harry Potter”, „Magiczne drzewo”, „Dziennik cwaniaczka”, Rodzina Monet”, „Tomek Łebski” i seria książek o domku na drzewie.

Dziękujemy wszystkim uczniom, którzy wzięli udział w wyborach i czekamy na wyniki ogólnopolskie.

 

Podsumowanie czytelnictwa

W czerwcu zostało podsumowane czytelnictwo uczniów za rok szkolny 2023/2024. W klasach 1-3 na podium znalazły się klasy:

I miejsce kl. 3c – 732 książki

II miejsce kl. 3b – 535 książek

III miejsce kl. 2c – 455 książek

W klasach 4-8 najlepiej czytające klasy to:

I miejsce kl. 4a – 175 książek

II miejsce kl. 4c – 173 książki

III miejsce kl. 7b – 205 książek

IV miejsce kl. 5c – 176 książek

Na zakończenie roku wzorowym czytelnikom zostały wręczone dyplomy i nagrody.

Kl. 1a – Wiktoria Czaja i Aniela Szlachta

Kl. 1c – Antonina Bojda i Julia Wójcik

Kl. 2b – Lena Kocurek, Gabriela Bryda i Julia Nowak

Kl. 2c – Nataniel Dobek, Malwina Lekki, Grzegorz Mitał i Jakub Musiałek

Kl. 3b – Kaja Bukała, Lena Bury, Nikola Bury, Julia Wasilewska

Kl. 3c – Zofia Czaja, Natasza Jacek, Zofia Jacek, Kinga Pełdyjak, Oskar Stachowiak i Zofia Trygar

Kl. 4a - Cezary Czosnek i Amelia Domaradzka

Kl. 4c – Tymoteusz Noga

Kl. 5b – Paulina Biela

Kl. 5c – Kinga Domaradzka

Kl. 6a – Filip Koczur

Kl. 7a – Szymon Piechowiak

Kl. 7b – Martyna Piątek

Gratulujemy wzorowym czytelnikom i klasom. Wszystkim uczniom życzymy udanych, wesołych, bezpiecznych wakacji. Do zobaczenia w nowym roku szkolnym!

 

Zdjęcia

Utworzono dnia 06.02.2024, 21:54

ZAŁĄCZNIKI:

Kalendarz

Lista wydarzeń w miesiącu Wrzesień 2024 Brak wydarzeń w tym miesiącu.

Imieniny

Imieniny: